Gyergyószék életébe tekinthetnek be ma és holnap a Magyarság Háza látogatói Budapesten. A gazdag hétvégi program nyitókonferenciáján azokra a székely és magyar katonákra, határőrökre emlékeztek, akik önfeláldozó hazaszeretet tanúsítva védték a magyar állam keleti és déli határait.
Nyitóbeszédében Erdélyi Rudolf, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója felidézte a 32-es határvadász emléktúrát, azt, hogy mekkora élmény volt részt venni ezen. Vitéz Sebő Ödön főhadnagy 1944 őszén a 32. hegyi határvadász zászlóalj tisztjeként embereivel hatalmas túlerő ellen védelmezte a Gyimesi-szorost. Előttük tiszteleg az 50 kilométeres emlékút, melynek nyomvonala megegyezik azzal, amelyet a bekerítésből kitörő honvédek használtak.
“A turistaút nemcsak emlékútként jelentős, de páratlan szépségű is, átvezet a gyimesi csángóföldről a csíki székelyek lakóhelyére, végigvezetve egy csodás, emberi hősiességgel és bátorsággal átjárt hegyvidéken, ahol a magyar nép legvitézebb katonái harcoltak és haltak meg nemzetünkért” – fogalmazott Erdélyi Rudolf. Aki arról is szólt, hogy az emlékút célja összecseng a Magyarság Háza mai rendezvényének céljával: az elcsatolt területek magyarságával való kapcsolattartás erősítése, valamint a Keleti-Kárpátokban hősi halált halt katonák előtti főhajtás.
Az előadásokon szó volt a 19. századi román-magyar határ kijelöléséről, a 18. századi székely határőrezredek történelmi-hadtörténeti hátteréről, az első világháborús harcokról az Úz-völgyében, a második világháborús Székely Határőrség szerepéről, és a televíziós műsorból lett Hazajáró Egylet küldetéséről is.
A konferencián elhangzott, hogy Erdélyben a kegyeleti turizmus erősödése várható, a háborús emlékeket egyre többen keresik fel.