Portálunk 2021. június 5-én, a Környezetvédelem világnapja alkalmából meghirdette a Bolygónk és Városunk környezetvédelmi díjat, melyet ma ünnepélyes keretek között adtunk át a Magyar Tudományos Akadémián. Szakmai zsűrink 18 szervezetet és magánszemélyt jutalmazott a több száz jelölt közül.
A díjakat Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, és Gór Csaba önkormányzati képviselő, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőjelöltje, második kerületi Klebesberg kastély vagyonőre adták át kérésünkre.
A díjátadó gála fényét emelte Schmitt Pál volt Köztársasági Elnök, Szalay-Bobrovniczky Vince, Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért helyettes államtitkára, Csáky Pál korábbi Európai Parlamenti képviselő is.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára ünnepi köszöntőjében kiemelte: az emberiség olyan folyamatokat indított el, amelyek veszélyeztetik a bolygó törékeny egyensúlyának fennmaradását, ezért mindent meg kell tenni ezeknek a folyamatoknak a megállítása, illetve visszafordítása érdekében.
Felhívta a figyelmet arra, hogy sokszor nem ott keletkezik a környezetvédelmi probléma, ahol a káros anyagok kibocsátása történik. Mint mondta, az elmúlt évtizedekben többször megtapasztaltuk ezt a Kárpát-medence közepén, ezért is nevezte különösen fontosnak a Kárpát-medencei együttműködést.
Az államtitkár nem győzte hangsúlyozni, hogy az egységes Kárpát-medence részei vagyunk akár oktatás, a kultúrát, a történelmet vagy a környezetvédelmet tekintve is.
“Az elmúlt 12 évben mindent megtettünk annak érdekében, hogy a nemzet egységét létrehozzuk, ennek szimbolikus indítása volt a kettős állampolgárság elfogadása 2010-ben” – fejtette ki, hozzátéve, hogy a magyar állampolgárságot már mintegy 1,2 millióan igényelték. Potápi Árpád János úgy értékelte: büszkék lehetünk azokra a közös eredményekre, amelyeket az egységes magyar nemzet az elmúlt években elért.
“Bízunk benne, hogy a közös munka, a nemzetpolitika, a nemzeti összetartozás érzése a következőkben is érvényesülni, erősödni fog” – fogalmazott az államtitkár. Gór Csaba önkormányzati képviselő, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőjelöltje kiemelte: a 20-21. században nem lehet polgári értékekről, polgári művelődésről beszélni, ha figyelmen kívül hagyjuk a környezetvédelmet, a környezettudatosságot.
Hosszú évtizedek felelőtlensége, halogató szemlélete vezetett oda, hogy már az utolsó órában vagyunk, amikor még tehetünk valamit a bolygó megmentéséért, és erre minden eszközzel fel is kell hívni a figyelmet – fogalmazott.
Gór Csaba elmondta: önkormányzati képviselőként és választókerületi elnökként az egyik legfontosabb feladatának a környezetvédelem és a zöld innováció elősegítését tartja. Ennek érdekében önálló koncepciót dolgoztak ki Buda Zöld Jövője elnevezéssel.
Kiemelte, a budai természeti adottságok egyedülállóak egy világvárosi környezetben. Ezeknek az értékeknek megőrzése, fejlesztése és klímaellenállóvá tétele a legfontosabb cél. Továbbá szeretnének példát mutatni az egész országnak. Számos zöld innovációra lesz szükség a budai részen, meg kell erősíteni a helyi vállalkozókat, hogy őket is érdekeltté tegyék mindenben, ami a zöld és az innovatív zöld területhez kötődik.
A környezetvédelmi díjat először adtuk át. Az elismerést a Bolygónk és Városunk környezetvédelmi portál szakmai közössége ítélte oda azoknak a szervezeteknek, vállalkozásoknak és magánszemélyeknek, akik a legtöbbet tették a természet és a környezet értékeinek megőrzéséért.
Az ajánlás nyílt, a portál olvasói bárkit javasolhattak Magyarország és a Kárpát-medence területéről. A díjat magyarok, külhoni magyarok vagy Magyarországon tevékenykedő külföldiek is megkaphatták.
Díjazottak:
Máthé Zsombor, „Ifjú ornitológus”
Pászthy Dávid, „Természetfotós”
Nagy Réka, „Újságíró”
Szabadi Edit, Balatonarácsi Református Egyházközség Óvoda,, „Intézmény, Óvoda”
Újlengyeli Általános Iskola, Berecz Katalin, „Intézmény, Iskola”
Pécsi Tudomány Egyetem, Kultúra Tudományi Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar, Prof. Dr. Nemeskéri Zsolt, „ Intézmény, Egyetem”
Jane Goodall Intézet, Civil szervezet, Gáspár Zita, „Civil szervezet”
Hajas Péter, „Környezetgazdálkodás”
Bakó Kertészeti Kft, Geofish Kft, Bakó Dániel, „Megújuló energia”
Závody-Fodor Zsófia, CoreComm Si Kft. , „Megújuló energia, innováció”
Potoczky László, Greentech Energy Kft. „Energetika”
Tamási Kinga, Borsodi Eszter, „Öko-innováció, újrahasznosítás”
MZ/X-Robotix Kft., Orbán Szabolcs, tulajdonos, „E-mobilitás, robotika”
Clean city Kft. Farkas Mária, „Hulladékgazdálkodás”, Komárom
Forró Imre, Akuflat pad, Öko-innováció-zajvédelem”, Gúta
Moraru Norbert-Petricã ,”Természetvédő”, Székelyudvarhely
Demény Elemér, „Környezetvédő, hagyományőrző”, Kalonda
Francz Béla, „Környezetvédő”, Körösmező
Francz Béla jelenleg Ukrajnában tisztítja társaival a Tiszát üzeni: Nem menekül. Tisztítja a Tiszát.