A versenypiaci villamosenergia-kereskedelmi szerződések többnyire a naptári évhez igazodnak. A zavartalan és folyamatos ellátás érdekében szükséges, hogy a felhasználók kiemelt figyelemmel kísérjék ezt a határidőt és időben gondoskodjanak az új szerződések megkötéséről. A hivatal felhívja a versenypiaci villamosenergia-felhasználók figyelmét, hogy kellő körültekintéssel, minél előbb vizsgálják meg villamosenergia-beszerzési szerződéseiket és gondoskodjanak azok mielőbbi megkötéséről, illetve megújításáról.
Azok a felhasználók, akik csatlakozási teljesítménye az összes felhasználási helyük tekintetében együttesen meghaladja a 3*63 A-t, illetve közép- vagy nagyfeszültségen vételeznek – jellemzően a kis-, közepes és nagyméretű vállalatok – a versenypiacról vásárolhatnak villamos energiát. Ezen a piacon az energiakereskedők piaci alapon szerzik be és értékesítik tovább a villamos energiát. Az elmúlt hónapok geopolitikai és makrogazdasági eseményei jelentős változásokat hoztak az energia ellátási szerződések, illetve az ajánlati feltételek terén is. Az árak változékonysága sokkal kockázatosabbá és költségesebbé teszi a korábbi időszakokra jellemző fix árazású szerződéses ajánlatok kiadását, elfogadását. Mindez várhatóan a villamosenergia-kereskedők kockázatkezelési gyakorlatának jelentős változását eredményezi: egyebek mellett a fizetési feltételek szigorodását (bizonyos felhasználói köröknél akár csak előrefizetés mellett történő ellátás vállalása), a rugalmassági engedmények visszaszorulását, az átvételi kötelezettségek megjelenését vagy szigorodását a szerződéses feltételekben, illetve jelentősen lerövidülhet az ajánlati kötöttség kereskedők által vállalt időtartama. A felhasználók részéről most különösen fontos lesz az ajánlatok értékelése és az adott helyzetnek megfelelő legjobb ajánlat kiválasztása.
Mivel a versenypiacon tevékenykedő villamosenergia-kereskedőknek nincs ellátási kötelezettségük, így a nem lakossági felhasználóknak jól megfontolt érdekük, hogy időben felkeressék a szolgáltatókat és ajánlatot kérjenek. A 2023. évre vonatkozó villamosenergia-beszerzéseket, figyelemmel a kereskedőváltás jogszabályban garantált határidőire, technikailag december 10-ig van lehetőség biztonságosan lezárni. A MEKH mindezek alapján felhívja a versenypiaci villamosenergia-felhasználók figyelmét, hogy kellő körültekintéssel vizsgálják meg villamosenergia-beszerzési szerződéseiket és azok megkötését, illetve megújítását mielőbb kezdeményezzék.
Az energiapiaci folyamatok, illetve a világpolitikai helyzet változékony hatásai mellett is a legfontosabb a hazai felhasználók ellátásbiztonsága. A Hivatal folyamatosan figyelemmel kíséri az energiaárak alakulását, és naprakész információkkal rendelkezik a hazai villamosenergia-piac állapotáról.