Az előrejelzések szerint a Tisza vízgyűjtőjére is érkezik csapadék a hétvégén, bár ennek eloszlása még mindig bizonytalan. A vízügyes szakemberek célja az érkező mennyiség visszatartása, betározása. Ha leesik az előrejelzett mennyiségű eső, akkor az aszályhelyzet nagyon rövid és átmeneti enyhülése várható. A Velencei tavon tegnap délben beállt a negatív vízállási rekord, a hiteles mérések kezdete óta (1939) csak egyszer, 1949-ben volt ilyen alacsony a tó vízszintje.
Az OMSZ középtávú előrejelzése szerint a hétvégén Közép-Európa felett kialakuló ciklon Magyarország területére is hoz csapadékot, aminek mennyisége és területi eloszlása az átlagosnál bizonytalanabb. A legfrissebb előrejelzés szerint, területi átlagban 10-15 mm csapadék érkezésére lehet számítani, ami átmenetileg sokfelé enyhítheti a súlyos aszályhelyzetet. Vasárnaptól a csapadékhajlam azonban csökken, a jövő hét elejétől ismét határozott melegedés veszi kezdetét.
Amennyiben az előrejelzésben várt csapadék megérkezik, akkor az aszályhelyzet átmeneti enyhülése valószínűsíthető, de fellélegzésre vélhetően nem lesz okunk, mert augusztusban az ország jelentős részén az átlagosnál szárazabb és melegebb időjárás várható.
Jelenleg a teljes Tiszántúl, a Duna-Tisza köze, illetve a Dunántúl keleti része rendkívüli aszállyal sújtott. Az előrejelzett eső hatására az ország észak-keleti, középső részében továbbra is fennmarad a rendkívüli aszály. A Tisza alsó szakaszán, a Körösök területén, az ország észak-keleti részén, illetve a Dunántúlon közepes, illetve erős aszály várható a hétvégén.
A kialakult helyzet okainak alaposabban megismeréséhez, ajánljuk az alábbi tanulmányt:
A 2022-es rendkívüli szárazság fizikai-meteorológiai háttere – Tanulmányok – met.hu
Az aszályhelyzet, a tavak, folyók rendkívül alacsony vízállása, valamint a megnövekedett öntözési igények száma miatt folytatja munkáját a Vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse, hogy országosan összehangolja a vízhiánnyal összefüggésben végzett vízügyi tevékenységet.
Országosan a 12 vízügyi igazgatóságból 11 igazgatóság területén van vízhiány elleni védekezési készültségi fokozat érvényben. Jelenleg 8 db vízhiánykezelő körzetben I. fokú, 8 db vízhiánykezelő körzetben II. fokú, és 22 db vízhiánykezelő körzetben van III. fokú vízhiány elleni készültséget rendeltünk el.
Ismét születtek negatív vízállási rekordok. A Tisza, Szolnok szelvényben 2022. július 28-án a valaha mért legalacsonyabb vízállásnál 1 cm-rel alacsonyabb vízállást (-285 cm) mértek. Szintén megdőlt a negatív rekord a Sebes-Körösön és a Hármas-Körösön.
A Tisza rendkívül alacsony vízhozama kihat a Kiskörei tározó (Tisza-tó) működésére. Jelenleg az itt visszatartott vizet a beérkezőnél nagyobb öntözési vízigények kielégítésére használjuk fel, ezért a tározó szintje még csökken. A hétvégi csapadék hatására ez a helyzet várhatóan megfordul, és lehetőséget teremt többlet vízkészlet visszatartására. Ezért az öntözési igények kielégítése mellett a csapadékkal érkező többletvizeket a tó vízszintjének növelésével visszatartjuk a Tisza-tóban, hogy a jövő hétre előre jelzett meleg időjárásban a vízkészletek biztosítottak legyenek. Amennyiben a többlethozamok lehetővé teszik, a Tisza-tó szintjét az üzemvízszintig, 720 cm-ig emeljük meg. Amennyiben ezen felül is marad többlet vízkészlet, úgy azt a Tiszalöki tározótérben tarjuk vissza, hogy később a térségben felhasználható legyen.
A rendkívüli aszályhelyzetben az ivóvíz biztosítása természetesen továbbra is elsőbbséget élvez a mezőgazdasági és az ipari vízigényekkel szemben. A Kisköre alá telepített ideiglenes úszó szivattyúállomás segítségével a mezőgazdaság úgy kaphat öntözővizet, hogy a lakossági vízellátás fenntartása is biztosított. A szivattyúállomás egyelőre készenlétben van, mert a Tisza vízállása nem süllyedt a vízkivétel szempontjából kritikus szint alá.
A megnövekedett vízigények kielégítését a vízügyi igazgatóságok által összeállított és a vízszolgáltatási szerződéssel rendelkező gazdálkodókkal egyeztetett ún. egyidejűségi menetrend segíti. A menetrend betartásával elkerülhető, hogy egy időben túl nagy mennyiségű vízigény jelentkezzen, a gazdálkodók részére pedig így összehangoltan biztosítható a megrendelt vízmennyiség.
A Duna vízszintje jelenleg a Kvassay-zsilipnél a Ráckevei-Soroksári-Duna-ág alatt van, azonban reményeink szerint a következő néhány napban a vízgyűjtőn lehulló csapadékok hatására a vízállás az RSD szintje fölé emelkedik, ezért várhatóan megkezdődhet a Kvassay-zsilipen a gravitációs vízpótlás. A Ráckeve-Soroksári-Duna-ág kritikus jellemzője a vízben oldott oxigén, ezért az 57 km hosszúságú RSD jellemző helyein, 7 ponton rendszeresen figyeljük a víz állapotát.
A Balaton 2022. július 28-i átlagvízállása 84 cm. A következő egyhetes időszakban – a vízforgalmat befolyásoló vízháztartási tényezők következtében – folytatódik a tó vízállásának lassú csökkenése.
A Balaton víztömegét rendszeresen és részletesen vizsgáljuk, vizsgáltatjuk az algák, a már említett oldott oxigén és számos ezeket befolyásoló tényező szempontjából. Jelen pillanatban nem áll fenn vízminőségi probléma a Balatonban.
A Velencei-tó vízállása 2022. július 29-én reggel Agárdnál 64 cm volt, ami az eddigi minimumnál csak 1 cm-rel magasabb érték. Csütörtökön a déli órákban pár óráig beállt a 63 cm-es negatív rekord, amely a hiteles mérések kezdete (1939) óta a legalacsonyabb érték. A Balatonhoz hasonlóan, a jövő hétre várható meleg, napos és csapadékszegény időjárás miatt, itt is folytatódik a vízszintcsökkenés. Az alacsony vízállás miatt folyamatosan és kiemelten figyeljük a Velencei tó vízminőségét, hiszen ebben a helyzetben az oxigénellátás itt is rendkívül fontos, hiszen az egyre sekélyebb víz összességében egyre kevesebb oxigént tartalmaz, ami így kevesebb oxigénfogyasztó vízi élőlényt (például halat) tud eltartani. Jelen pillanatban a helyzet jó, de elővigyázatosságból a tó több pontján levegőztető, vízforgató berendezéseket telepítettek a vízügyi szakemberek és azokat hajnali 4 órától délelőtt 10 óráig terjedő időszakban minden nap üzemeltetik.