Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró ezúttal az Európa számos pontján tapasztalható tömegturizmusról beszélt az ATV adásában.
A spanyol kormány szerint legalább nyolcezren tüntettek Tenerifén a hét elején a tömegturizmus ellen. A tiltakozók szerint a látogatók milliói kimerítik a sziget természeti erőforrásait. 2024 első 9 hónapjában csaknem tízmillió turista érkezett a Kanári-szigetekre, míg a lakosok száma mindössze kétmillió kétszázezer fő. A tüntetés résztvevői kifogásolták azt is, hogy a nyaralni érkezők kiszorítják a helyieket a lakáspiacról.
A kanári-szigetekihez hasonló tüntetéseket tartottak már idén Barcelonában, Malagában és Mallorcán is. A tiltakozók szerint a turisták miatt emelkednek az ingatlanárak és ellehetetlenítik a helyiek megélhetését a városközpontokban. Sőt, a tiltakozásoknak van olyan eredménye is sok helyen, ahol a helyi önkormányzat vagy a tartomány avatkozik be, vagy akár országos szinten születik valamilyen fajta szabályozás.
A témában Dr. Kiss Róbert Richard turisztikai szakértő elmondta, hogy bár a tiltakozók száma ezres nagyságrendű, de a szigetek lakosságához képest mégsem volt magas. A Kanári-szigetek gazdaságának jelentős bevételt jelent a turizmus, a lakosság túlnyomó többsége él ebből és a turisták nélkül sokan kerülnének nehéz helyzetbe. Ugyanakkor a panaszok is jogosak, hiszen valóban zavaró a tömeg jó pár helyen.
“Az, hogy a helybeliek a tömegközlekedési eszközökre nehezen férnek fel, hogy az ingatlanárak iszonyatosan elszabadultak, ezeknek a tömegturizmus az egyik okozója, és látjuk azt, hogy itt azért bele kell nyúlni valamilyen módon a rendszerbe” – mondta a turisztikai szakértő, hozzátéve, hogy magára a turistákra nézve sem kellemes a tömeg, és az sem, hogy a helyiek ellenségesen viszonyulnak hozzájuk, tiltakoznak az ottlétük miatt, mint ahogy az történt több európai nagyvárosban.
A szakértő szerint a túlturizmus jelenség kialakulása a fapados járatok megjelenésének is köszönhető, hiszen ma már pár tízezer forintból eljuthatunk azokba a turistaparadicsomokba és városokba, ahová korábban csak a tehetősek utazhattak el. Kitágult a világ, a szállásfoglalás is percek alatt megvan, az internetes platformoknak köszönhetően, és programokat is találhatunk viszonylag olcsón, így könnyű megtervezni az utazást. A szabályozásra is vannak jó példák, például a helyi belépési díjak, vagy az Airbnb szabályozása, de a szakértő szerint ezekkel is óvatosan kell bánni. Olyan megoldást kell találnia az illetékeseknek, ami a helyiek életminőségét és a turistákat is figyelembe veszi, hiszen az általuk elköltött pénz jelentősen hozzájárul a helyi gazdasághoz.