Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró ezúttal Gávavencsellőre kalauzolta el a Retro Rádió hallgatóit.
Gávavencsellő egy mesébe illő település Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Tisza partján és gazdag múltra tekint vissza. Eredetileg két településrészből állt: Gávából és Vencsellőből. Az egykor önálló települések közül Gáva ma a keleti, Vencsellő pedig a nyugati településrészt képezi. Neve állítólag onnan származik, hogy egy Vencel nevű vitéz lőtt egy hatalmasat errefelé, ebből a vencellőből lett a Vencsellő elnevezés. Vencel vitéz szobrát is láthatjuk a településen, aki a monda szerint német származású volt, megjelenítve viszont mégis inkább egy etelközi férfira hasonlít a turisztikai szakújságíró szerint.
Dr. Kiss Róbert Richard elmondta, hogy a települést fekvése tökéletes helyszínné teszi turisztikai szempontból is, hiszen páratlan természeti adottságai vannak Gávavencsellőnek.
Amikor itt vagyunk, akkor úgy érezzük, hogy valami mesebeli kis tájba csöppentünk. Itt csónakáztunk, hajókáztunk, van olyan rész, ahol akár fürödni is lehet. Azt hiszem, hogy érdemes lenne egy kicsit életet lehelni ebbe, mert ha valaki például a vízi utat választja, akkor jobbra, balra gyönyörű erdős tájakat, apró kis szigeteket lát és álomszerű az egész. Szabolcs és Tas vezérek nem véletlenül foglalták el annak idején ezt a helyet – mondta a turisztikai szakújságíró.
A szakember kiemelte a Tisza Challenge nyílt vízi úszóversenyt, ahol évről-évre egyre többen ugranak a Tisza vizébe, hogy leússzák a különböző távokat. Ma már hagyomány Gávavencsellőn, hogy a verseny napján krumplifesztivált is rendeznek a Kastélykertben. Nem véletlen, hogy a krumpli van a főszerepben, hiszen egykoron híres krumplitermesztő vidék volt Gávavencsellő környéke.
Épített öröksége sem elhanyagolható a településnek. Vencsellőn, a Toldi utca 26. szám alatt található Dessewffy-kastély, ami a Dessewffy család megbízásából a XVIII. század második felében, késő barokk stílusban épült. A vencsellői kastély többszöri átépítés után nyerte el jelenleg is látható, végleges formáját. Az épület eredeti magva egy késő barokk kastély a XVIII. század második feléből való, ami mellé a XIX. század elején egy másik, klasszicista stílusú épületet emeltek. A két épületet Dessewffy Miklós elképzelései alapján 1898-ban összeépítették, neobarokk stílusban kiegészítették és bővítették. A neobarokk stílusa kifejezi egyrészt a régmúlt dicsőségét, de érzékeltette a polgáriasodás előnyeit is a modern építőanyagok és szerkezeti elemek hasznosítása révén. Ennek hatására ma is megfigyelhetők az ablakok felett a copfstílus jegyei. A kastély manzárdtetős, szép, volutás díszű padlásablakokkal. A kastély egyik ékessége a hátsó oldalon lévő, ovális nyílásokkal áttört, mutatós kőkorlátos erkély. Jelenleg felújításra szorul az épület, a világháborúk nyomot hagytak rajta, a kertjében viszont gyönyörű virágládák feledtetik a múltat, itt rendszeresen vannak helyi rendezvények – mondta a turisztikai szakújságíró.
Főleg hagyományos ételeket kóstolhatunk Gávavencsellőn, rendkívül népszerűek a különféle sültek, de vannak sváb ételek, krumplis és kukoricás fogások is. Kukoricás krumplis pecsenye, gömböc krumpli, túrós-lekváros pite a helyi specialitások.