A biodiverzitás csökkenése és az ökoszisztéma összeomlása már gazdaságunk alapjait veszélyezteti. Ezt a problémát az emberiséget fenyegető 5 legnagyobb veszély közé sorolták a világ vezető pénzügyi, gazdasági szakértői a tavalyi évben. Ahhoz, hogy elkerüljük az ökológiai összeomlást, minden talpalatnyi természetet védenünk kell, sőt, amit csak lehet, vissza kell adnunk a természetnek. Az alábbi cikkben részleteket közlünk a Világgazdasági Fórum Globális kockázatokat elemző 2020-as jelentéséből– írja a Greenpeace Magyarország.

Rohamosan terjeszkednek a városok és zsugorodik a természet

A klímaváltozás hozzájárul a fajok kihalásához, a fajok kihalása pedig még tovább súlyosbítja magát az éghajlatváltozást és annak társadalmi, gazdasági hatásait.

Noha a világon élő mintegy 7,6 milliárd ember az összes élőlény tömegének csupán 0,01% -át teszi ki, mégis napjainkra kiirtottuk a vadon élő emlősök 83%-át, és a növényfajok csaknem felét. A kihalás üteme ma tízszer gyorsabb, mint amilyen az elmúlt 10 millió év átlaga.

Ha a legszolidabb becsléseket vesszük alapul, akkor kb. 2 millió faj él a Földön, amiből 200 és 2000 között veszítünk el minden évben.* Léteznek azonban olyan, jóval erősebb becslések is, amelyek szerint ez a szám lényegesen nagyobb, és évente valójában inkább 10 000 és 100 000 között van a kipusztuló fajok száma.

A városok 2030-ra várhatóan háromszor akkora területet foglalnak majd el, mint amennyit 2000-ben. Ez a terjeszkedés főleg olyan területeket fal fel a természetből, amelyek különösen fontosak lennének a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából.

Az élelmiszerek iránti kereslet 2050-re megduplázódik

Ennek az igénynek a kielégítéséhez további 1 milliárd hektár földre lesz szükség, ami akkora, mint Kanada teljes kiterjedése. Mindemellett a nagyüzemi mezőgazdaságokban műtrágyával és növényvédő szerekkel is növelhetik a terméshozamot, ami szintén hozzájárul a biodiverzitás csökkenéséhez.

A biológiai sokféleség csökkenése már gazdaságunk alapjait is veszélyezteti: az ökoszisztémák által kínált áru és szolgáltatások pénzben kifejezett értéke a becslések szerint évi 33 billió dollár – ez közel jár az Egyesült Államok és Kína GDP-jéhez.