Valljuk be, hogy ha azt mondjuk drón, ma még sokunknak a szomszéd gyereke jut eszébe, aki ezzel szórakoztatja a kutyát, vagy leskelődik a medencénk felett. Van, hogy simán csak sárkányeregetésként vesszük játszani az 5éves gyereknek, hiszen milyen nagyszerű dolog, hogy hogyan lehet egy tárgyat mozgatni, reptetni, kamerát szerelhetünk rá- és egy gyermek finommotorikájának és figyelmének is jót tehet. Igaz, ők erre manapság sokkal nyitottabbak, mondhatni, az anyatejjel szívják magukba a lehetőséget, míg mi vért izzadunk vele, mint korunk számos vívmányával. Lásd mobiltelefon, laptop, új programok, Jézus Mária!

Nem is gondolnánk, hogy a drónok világa milyen széles körben nyert teret magának és életünk hány területén használjuk, és nem csak a jövőben. Pintér Tamás, az ABZ DRÓN értékesítési igazgatójával az OMEK standjánál beszélgettünk a drónok mai felhasználási lehetőségeiről.

Pintér Tamás, Fotó: Örmény Viktória

A jövő technológiája azonban most van, az igazgató szerint. A drónok fejlesztése és fejlettségi szintje ugyanis olyan távlatokat nyitott meg, hogy ma már minden gond nélkül használjuk például a környezetvédelemben, a klíma stratégiában, a mezőgazdaságban, iparban, biztonságtechnikában, vadgazdaságban.

  • Miért tud ekkora teret nyerni ez a technológia?

Nagyon környezetbarát. Úgy értjük energiatakarékos, hatékonysága felülmúlja minden egyes más földi technológiát.  Ha csak az üzemanyag mennyiséget és költséget, amortizációt tekintjük, hogy hány személyzetet szolgál ki! Egy egyszerű példán keresztül, a mezőgazdaságban egy terület feltérképezéséhez mennyi emberi munkaórára van szükség. Egy 60-70 hektárnyi terület bejárásához a maga földtani tulajdonságaival, pontosan bemérni. Kérdés ,mennyire hatékony az a régi módszer amikor egy drón pilóta akár 1.000 ha területet  is képes 2-3 napon belül feltérképezni. Sokkal pontosabb, sokkal precízebb, sokkal több adatot képes megmutatni ezzel a technológiával.

Fotó: Örmény Viktória

A drón technológia egy folyamatos innováción megy keresztül. Vagyis a különböző típusú, fejlettségű és nagyságú felderítő drónokon túl megtalálhatóak már a permetező drónok is. A teljes technológia kiegészül különböző kamerarendszerekkel, olyan nagy fejlettségű softwarekkel, hogy tudják érzékelni a drónok által felvett, vagy szerzett anyagot és adatokat és ezek kiértékeléséből lehet esetlegesen közép-hosszú távon a mezőgazdaságban pl. búza vagy kukorica termesztésben egy növény védőszeres stratégiát felállítani, vagy akár kártevők megfékezésében lehet hatékonyan fellépni. Ennek a softwarenek és maga a drón technológiának köszönhetően ezeket a programokat most már nagyon rövid időn belül és nagy pontossággal lehet elkészíteni.

  • A támogatottságáról mit érdemes tudni?

Két oldalról lehet megközelíteni,ami talán lényeges lehet, egyik a kínálat, a másik a kereslet.

A jogszabályi hátterünk most kezd felzárkózni a dróntechnológiához. Ha megnézzük, hogy mennyien foglalkoznak ma drónnal, fejlesztéssel, egyedi drónépítéssel, -mi magunk is-, egyedi drónépítéssel is foglalkozunk. Ez azt jelenti, hogy egyedi igényeknek készítünk olyan speciális drónokat, amiket csak az tud használni nagy hatékonysággal, aki arra a speciális feladatra igényelte. Léteznek már nagy felbontású 100 megapixceles 4K-s kamerák, amik nagyfelbontású képet tud adni egy adott területről. Például a régészeti kutatásokban. Pl. kiderült, hogy van, amit síkban nem lehet észrevenni, nem is gondolnánk, hogy felülről teljesen más egy adott terület lombsűrűsége, más a színe, hiszen egy régészeti lelet felett a talaj nem olyan vastag vagy összetételű, és ezt már egy erdő megmozgatásánál meg tudják drón segítségével állapítani, honnan érdemes az ásatást megkezdeni, így sok értékes területet tudnak megmenteni, mielőtt ásni kezdenek.

Visszatérve a támogatottsághoz, sok benne az előrelépés. Folyamatban van a dróntörvény születése, amely tisztavizet önt a pohárba és „legalizálja és felszabadítja ezt az ágazatot”. Beszélhetünk egy oldalról megint csak a kínálatról, bár szögezzük le, egyre többen foglalkoznak drón értékesítéssel. Az ABZ DRÓN Kft. a világ legnagyobb drón gyártóinak vagyunk vagy kizárólagos képviselői, vagy disztribútorai. Teljes szervízháttérrel és alkatrészellátással rendelkezünk és várjuk kedves ügyfeleinket. Ugyanígy hozzákapcsoltuk a kínálathoz a teljes spektrum kedvéért a képzést is. Hitvallásunk, hogy nem egy eszközt értékesítünk, hanem megoldásokat az adott kihívásokra, kérdésekre.  Ennek egy fontos lépése a megfelelő elméleti és gyakorlati tudás megszerzése.

Az ABZ DRÓN Kft- nél egy alapképzéssel kezdünk, ami egy drónpilóta alapképzés. Ennek elvégzése után lehet szakosodni. A hallgatók ezen a drónpilóta alapképzésen megszerzik azt az elméleti tudást és gyakorlatot, és készséget, amivel biztonságban tudja kezelni  a drónt. Hiszen ezek nagy értékű berendezések! Nem csak a drónban, de a környezetben is és egyéb tárgyakban és főleg az egészségben is nagy kárt tehet, ha valaki nem megfelelően tudja kezelni az eszközt.

A mezőgazdaságban a földmérésen és a permetezésen túl az ipar sok más területen lehet alkalmazni a drónokat. Ezért fontos ezek kezelését készség szinten elsajátítani, mert pl.nem elég az, hogy rendelkezünk egy software-rel, ami kezeli az adatokat, hanem azt szeretnénk megmutatni, hogy ki hogyan tudja a legtöbbet kivenni a rendelkezésére álló eszközökből.

Fotó: Örmény Viktória

A képzéseinken keresztül megmutatjuk, hogyan tudja a 100%-ot kivenni abból, amit vásárolt.

A keresleti oldal főként a mezőgazdaságra fókuszál, hiszen a mezőgazdaságban vannak olyan kihívások, amelyeket jelen pillanatban a földi technológia képvisel, ezeket hivatott a drón technológia részben kiváltani. Pontosan a környezetvédelem, pontosan a környezettudatosság jegyében, a fenntarthatóság érdekében.  Léteznek már összehasonlító számítások, melyek kimutatják, hogy mennyivel hatékonyabb a dróntechnológia a hagyományos permetezéssel szemben. Nincs üzemanyag felhasználás, a gép amortizáció költség alacsonyabb, a növénykultúra, amit az ember/ traktor letapos permetezés közben szinte nincs, a vízfelhasználás, és ez különösen fontos! Tudjuk, hogy a következő 100 évben mennyivel lesz kevesebb vizünk. (arányszám: 300l/Ha-ról beszélünk, ezt 10l/ha tudjuk lecsökkenteni). Az egyéb hatékonyságáról még nem is beszéltünk.

Éppen ezért jelenleg a mezőgazdaságban tudja a polgári társadalom leginkább használni ezt a technikát. Ez egy komoly „szívóerő” -amit az OMEK is megmutat, mi is ezért veszünk részt a kiállításon-, mert jelenleg ez az egyik legintenzívebben fejlődő technológia és mi testközelből tudjuk a látogatóknak prezentálni. Olyan gazdákkal és más területről érkező látogatók kerestek és keresnek meg minket, akik még nem hozzáértéssel, de nagy érdeklődéssel fordulnak a drón megoldások felé. Amire nem is számítottunk és tapasztaljuk, hogy kérdéseik, kívánságaik találkoznak az általunk forgalmazott drónok kínálta megoldásokkal, illetve nem is gondolták, hogy a felvetődött problémáira már van orvosság.  Tapasztaljuk, hogy minden egyes beszélgetésből tanulunk és nincs egyetlen egy látogató, sem mondat vagy kérdés, amit ne tudnánk a fejlődésünkre használni. Nem kérdés számunkra, hogy ez a drón technika nem csak a jövő, hanem már régóta a jelen. AZ OMEK most itt nem egy eladási pont számunkra, hanem egy olyan lehetőség, ahol a kínálat találkozik az érdeklődéssel, és miután elindul a kapcsolatfelvétel, egy részletesebb feltérképezés , elindulhat a folyamat melynek végén  nem egy drónt adunk el, hanem a megfelelő megoldást a kedves ügyfeleink gondjaira.

  • Ha kicsit távolabb lépünk a mezőgazdaságtól hol lehet még a drón technikát alkalmazni?

Például az építőiparban! Egy nagyon egyszerű példa; Amikor be kell járni egy műszaki ellenőrzésnél egy adott épületet és annak csak a betonváza épült meg. Ugye itt nagyon fontos az élő erő védelme. Sisak, kikötések, stb. Az ember elindul felfelé, fotókat készít, dokumentációt készít, közben feljegyzi mit lát, próbálja megjegyezni, kamerázik.  És most játszunk el a gondolattal, hogy ez az ember lenn áll, volt egy felmérése az épületnek, és utána elkezdi berepülni drónnal. Nagy felbontással az egyes csatlakozási pontokról tud fókuszálni, felvételt készíteni. Be tud repülni, esetlegesen nem csak körbe, Be tud menni akár a szinteken belül is körbe tud nézni. Meg tudja nézni a betonillesztéseket. Meg tudja nézni a zsaluzásokat, anélkül, hogy ott kockáztatnának bármiféle emberi életet, vagy bármi féle baleset, probléma történhessen.

Pintér Tamás, Fotó: Örmény Viktória

Vagy épp a takarító drón. Nem, nem fog sepregetni… Ellenben egy ekkora területen, mikor ennek a rendezvénynek vége lesz, egy drón körbe küldésével azonnal fel tudják térképezni hová, hány fős csoportra és milyen felszerelésre, gépparkra lesz szükség a söpréshez, pontosabban a rendbetételhez. Ismételten időt, embert, pénzt tud megspórolni.

Másik terület, biztonságtechnika. Mennyi olyan ipari terület van ahol jelenleg élő erőt használunk, biztonsági cégek, vagy például léteznek olyan területek, ahol élő embert nem is lehet beengedni, vegyi üzemek, ahol az élő erő már eleve egy kockázatot jelent.

Láthatjuk filmeken vagy Európa más országaiban az ilyesmit drón segítségével oldják meg. Így meg tudják előzni a problémákat, nem akkor derül ki a hiba, a szivárgás, amikor már nem lehet megelőzni és így el tudjuk hárítani ezt a veszélyt, megelőzéssel.

De ha már itt vagyunk a vadász expón, vadgazdaság.  Sokan kerestek fel minket vadállomány felmérésével, elhullott állomány felkutatására. Vagy a vadkár feltérképezése, a vad vonulásának útvonalának pontos behatárolása.

Számtalan olyan terület van, ahol a drón lassan nélkülözhetetlenné válik, csak a fantázia szab ennek határt.

  • Miért OMÉK? Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari kiállítás.

Ha gyerekkorából valaki emlékszik, ha kijött ide, innen nagyon nem lehetett éhesen távozni. Megjelent az élelmiszer apraja-nagyja. A gyártók, forgalmazók, megjelent a mezőgazdaság, és egy jó buli volt. Mi azt tapasztaljuk, ez egy nagyon erős szakmai közönség által látogatott szakmai kiállítássá avanzsált.  Hogy miért mondom ezt? Második napja vagyunk itt, és az egész szakma felvonult nyitástól – zárásig. Szakmai érdeklődők, ezen belül nagy területen gazdálkodó gazdák, vadász-erdészekkel folyt nem egyszer fél óránál hosszabb szakmai beszélgetés, műszaki tájékoztatás, illetve a feladatoknak a feltérképezése és az általunk bemutatott technológiának a hozzá passzítása. Ami számunkra azt mutatja, hogy nagy az érdeklődés. Nem nagy elvárásokkal érkeztünk, de a kiállítás felülmúlta a várakozásainkat. Sok olyan regisztrációnk van arra a kérésre, hogy továbbfolytatva a párbeszédet egy pilóta képzésben részt vegyenek, vagy drón tulajdonossá váljanak. Örömünkre szolgál az, hogy a szakmai képviselőknél a valós érdeklődés megjelent, megjelentek azok a gazdák is, akik hozták magukkal a második generációs gazdákat a gyermekeiket. És valóban, ahogyan kezdtük a beszélgetést, a mai generáció számára az technika nem kihívás, számukra az jelent feladatot, hogy a velük felnövő technikát hogyan tudják a maguk hasznára fordítani.

Az ABZ Kft-t évek óta azt jellemzi, hogy gondolkodásmódban, fejlesztésben, ügyfélkezelésben, a kínált oktatási portfólióval, termékpalettával két-három lépéssel előrébb vagyunk a piacnál. Így tudjuk teljeskörűen szolgálni a vevőinket. A dróntechnológiának, mint minden technológiának és az egész iparágra az a jellemző, hogy a fejlesztést, az innovációt mindig a külső inputok adták. Mindig a külső elvárások, feladatok, megébredő lehetőségek, emberek néha nagyon „elvetemültnek” tűnő gondolatai vitték előre. A drón technológiára ez teljesen igaz. Folyik egy fejlesztés a különböző iparágak felé, ezek a fejlesztések mindig azon alapulnak, amiket látunk, tapasztalunk. A legjobban azok látják a problémát,akik az iparágban dolgoznak, ezért az ilyen lehetőségek a partneri találkozóra, segítik elő, hogy az iparág fejlődhessen. Hiszen minden egyes beszélgetésből tanulhatunk valamit.