Az utazás kiállításon futottunk össze ifjú ornitológus jelöltünkkel, útjairól, felfedezéseiről, tevékenységéről kérdeztük. Mivel Zsombort egy korábbi forgatáson ismertük meg, így az interjú tegező hangnemben készült.
Mióta és hogyan kezdődött ez a szerelem, ha mondhatjuk így.
- Igen, valóban az. Kilenc évesen kezdődött, most 15 éves vagyok. Már alsóban is kedveltem a természetet, de amikor felsőbe kerültem, Berecz Kata néni volt az, aki természetismeret tanárként végképp megfertőzött a természet és főként a madarak szeretetével. Ő vitt el először a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület egyik rendezvényére és Kati néni a szakköreivel teljesen levett a lábamról. Ezután vettem szakkönyveket, nézegettem videókat, bújtam a természetfilmeket. Édesapámnak volt egy fényképezőgépe és azzal kezdtem járni terepre, így kezdődött a „szerelem”.
Mit jelent az Nálad, hogy terep? Hol élsz és ehhez képest mi számít terepnek?
- Újlengyelben lakom az alföldön, és szoktam kijárni a település határain kívülre. Hála Istennek, nálunk van még rét és erdő is, de messzebbre is járok. A kedvenc helyem a Kis-Kunság és azon belül Bugyi-Apaj környéke, ahol nagyon sok látnivaló van madártanilag is.
Mik a kedvenc madaraid, akik itt élnek?
- A nagy kedvencem a túzok, melyek szép számmal fellelhetők itt, mivel főként a parti és vízi madarakat jelennek meg a környéken. Ezen a vidéken van árasztott terület is, és halgazdasági tó is. Fellelhető itt a bíbic, réti sas, és vonuláskor rengeteg parti madár. Piros lábú cankó.
Van itt más feladatod is a madarakkal vagy csak megfigyeled őket? Fotózol? Hogy kell elképzelni a munkád?
- Nagyon sokat fotózom, de a feladatom főként teljesen más. A madarakat nem csak nézegetem, hanem feljegyzem melyik nap, mikor mit láttam, milyen példányszámban láttam. Ha az valami ritkaság, őt is feljegyzem és elküldöm egy adatbázisba. Így tartjuk nyilván a madarakat. Például a birding.hu oldalon tarjuk nyilván ezeket a madárkülönlegességeket. Így gyönyörködhet benne más is és az adat eljut mindenkihez.
Úgy tudom díjakkal is büszkélkedhetsz, és különböző megmérettetéseken is részt vettél már, milyen sikerrel?
- Környezetvédelmi versenyekre készülök fel, és a Hermann Ottó versenyen értem el második helyezést, a fotóimat eddig a birding.hu oldalon kívül magamnak tartogattam.
Milyen egyéb tevékenységeid vannak még?
- A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által koordinált felméréseket végzek, ez a Mindennapi Madaraink Monitoringja, figyeljük, ezt a településünk környékén és terepnaplót vezetek. Ez azt jelenti, hogy az ott látott és hallott madárfajokat feljegyzem a terepnaplóba, pontosan meghatározom, hogy melyik madár mikor hol volt, és ezt a terepnaplót postázom az egyesület részére. Ezt fészkelési időszakban kétszer szoktam elvégezni és egyszer télen. Így tudják az egyesületben megállapítani, hogy melyik terület milyen madárgazdagsággal rendelkezik.
Mik a távolabbi terveid?
- Szeretnék sokat utazni, hogy minél több madárfajt, madárvilágot megismerhessek és közelükbe férjek, fotózhassak.
Édesanyád mesélte, hogy Indonéziába vágysz, miért pont oda?
- Kiskorom óta nézem a Tv-ben a trópusi természetfilmeket és nagyon hozzánőtt a szívemhez, amiért odavágyom az az esőerdő járás, és a fotózás. Azért vonz ez a terület mindennél jobban, mert ott még talán eredeti állapotában maradt meg a természet és ezt szeretném egyszer közelről látni és dokumentálni.
Ki a példaképek és ki motivál ebben az egész elképzelésben?
- Elsősorban a tanárom, Kati néni, és sok más felnőtt. A mostani utazás kiállításra is egy előadásra érkeztünk elsősorban, Zichó Viktor, „Az egyenlítőn és a sarkkörön túl” című előadásra érkeztünk, és persze megnéztük az utazás kiállítást is, de Indonéziáról egyébként nem találtunk most standot. Továbbra is megyünk majd békamentő akcióba, és a szakkörrel további természetvédő programok elé nézünk. A legeslegelső Kati néni, akitől nemrég bagoly köpeteteket kaptam, és ez nagyon izgalmas.
Bagolyköpet???
- A bagoly ragadozó állat lévén megeszi a rágcsálókat, stb. Ellenben nem tudja megemészteni a szőröket, tollakat, apró csontokat. Ezeket köpet formájában kiadja magából és azt vizsgálom. Elemzem, csontokat meghatározom. Ugyanis a köpetben található főleg rágcsáló koponya, és nagyítóval meghatározom, hogy ez most egy mezei pocok volt, vagy esetleg másfajta rágcsáló. A közelünkben sok az erdei fülesbagoly, akiktől ezek a köpetanyagok származnak. Magyarul egy madár teljes életvitelét elemzem. Az odú építéstől, kihelyezéstől kezdve elhullásáig.
Hová helyeztél utoljára odút és milyet? Kik lakják?
- A település környékén helyezek ki odúkat, például nem messze van egy erdőnk, akácerdő és oda helyeztem ki 4 db „B” típúsú odút, melyet mi készítettünk farönkökből. Ezekbe most épp széncinegék fészkeltek. A kertünkben is van egy odú, ezeket mind én takarítom, és látom el.
Az indonéziai úton kívül mik a rövidebb és hosszabb távú céljaid, elképzeléseid?
- Rövid távú célom, hogy minél több odút helyezzek ki a környéken, hogy a madárállományt növelni tudjam. Kicsit hosszabb távú programom, hogy madarakat mentsek, ugyanis a környékünket kezdik nagyon beépíteni. A rét, ahol az építkezések jelenleg zajlanak madarak élőhelye és vadászterülete, az építkezésekkel kiszorítják a madarakat. Példaként jelzem, hogy a faluban 3 bagolyfaj fészkel, név szerint a kuvik, füleskuvik és a macskabagoly, a kuvik ezen a réten táplálkozott, és ennek a felét beépítették. Ő ezzel kiszorult innen, ugyanis kivágták a nyárfákat is, ahol odúkat akartam kihelyezni, és most kicsit elkeseredtem, mert nem tudom mit tegyek. Erre keresek megoldást.
Nagyon szép feladat. Mit javasolsz más fiataloknak és kevésbé fiatalnak, ha ő is szereti a természetet és mondjuk, madarakat figyelne meg?
- Nézzen sok természetfilmet, járjon az erdőkbe, sétáljon sokat, és ha elkötelezte magát, csatlakozhat csoportokhoz. Olvasson sok szakkönyvet. Madárhatározót, stb. Én körülbelül 300 madárfajt tudok most megkülönböztetni.
Nagyon szép, gratulálunk és további jó munkát, sok sikert kívánunk!