Tudták, hogy a Nünüke az nem “nyammogó” és nem is “nyunyóka”, de még csak nem is izé, vagy valami, hanem egy bogár. Pászthy Dávid természetfotósra facebook oldalán leltünk rá, erről és hobbyjáról kérdeztük.

Mi az a Nünüke?

–             A nünüke a hólyaghúzok családjába tartozó bogár, réteken, mezőkön él, ám erdős részeken is megtalálható.

A szóban forgó nünükét, mely közönséges nünüke, a gödöllői erdészeti arborétumban fotóztam. Nagyon megörültem neki, mert ha nünüke van, akkor minden van, számíthat az ember más ízeltlábúra is. Szóval gyorsan lehasaltam és csináltam róla pár képet, szerencsére lett értékelhető fotó róla

Mióta fotózza a természetet és mi a kedvenc témái?

–             A természetet nagyjából 10 évvel ezelőtt kezdtem el fotózni, nagyon megfogott az állatok világa. Akkor még csak ad-hoc jelleggel, később már tudatosan is terveztem pár dolgot a fotózás során.  Magát a fotózást gyermekkoromban kezdtem még filmes géppel aztán jött az új technika és nem volt megállás, mert nagyban megkönnyíti a fotósok életét és azóta több és könnyebb lehetőségeim vannak fotózásra. Hihetetlen fejlődésen ment keresztül a technika.

Már gyerekkorában is az állatok érdekelték vagy a fotózás maga? Lehet ezt egyáltalán különválasztani?

–             Valójában a családi kirándulások alkalmával a Balatonnál első körben a nyomkodás volt izgalmas, és, hogy mi lesz az eredmény, aztán jött a feeling, hogy ezek nagyon érdekesek. Később jött a behatározódás, hogy madarak és természet.  Azt gondolom, kiskorában minden fiú vonattal kezdi a fotózást, aztán van, aki kinövi. Kiálltam a sínek mellé és a vonatokat fotóztam. De ezt sikerült túllépni.

Mi most a trend ezek szerint?

–             Nagyon sok mindent szeretek fotózni, amit a természetben fellelhető. Az utóbbi időben a madár volt, ami jobban ment. Több szerencsével jártam idén a madarakkal, Az őz, gím, dámszarvas szezonban nem nagyon került lencsevégre sajnos nagyvad.

Hajnali látkép a Kis-Kunságban, Fotó: Pászthy Dávid

Mi a „vadászterület”?

–             Kerepesen élek és van a kertemben egy saját lesem, ide jönnek enni, inni az énekesmadarak. A nem énekes madarak után pedig kijárok vidékre. Főbb területem Apaj, Zámolyi Medence, Pilismaróti öböl. Ezek azért érdekesek, mert téli időszakban is és nyáron is más az állatvilág, hihetetlen a fajgazdagság ezért vonz, hiszen nincs két egyforma nap.  Apaj kiapadhatatlan, minden nap kimegyek, és szinte minden van a szikesen, ami  most pont nem szikes, mert nincs víz. Vagyis a halas tavakon, a ludak, a nyári lúd, nagy lilik, vörös nyakú lúd, vörös ásó lúd, bütykös ásó lúd,

Bütykös ásó lúd, Fotó: Pászthy Dávid

az áttelelő szürke gémek, nagy kócsagokon át sok különböző madár látható. Most jöttek vissza, szombaton találkoztam az aranylilikkel a szántókon. A bíbicek idén el sem mentek, így most rengeteg van. A réti sasok nagy számban láthatók Apajon, de parlagi sasba is belefutottam.

Kékes réti héja, Fotó: Pászthy Dávid

Hogyan kell ezt elképzelni? Reggel kitalálja, hogy most mit szeretnék fotózni vagy géppel lőni és hajts?

–             Minden reggel elindulok, felébredek és neki indulok a természetnek. Attól függ, milyen lábbal ébredek. Valami azt súgja, hogy ott ma valami nagyon izgalmas vár rám, s ha nem sikerül mégsem, majd lesz holnap. Az egy helyben ülést nagyon nehezen viselem, túrázás során, séta közben figyelem meg a természetet.

Kis-kunsági hajnal, Fotó: Pászthy Dávid

Gyakran előfordul olyan nap, hogy nem készül el egyetlen kép sem, mert mondjuk nem volt olyan fény.  Ritka alkalmakkor, ha nagyon fáradt vagyok, akkor szoktam kiülni a saját lesemre és ott hallgatom az énekes madarakat. Sok faj megjelent itt például van sok csíz, fenyő pinty, meggyvágó, tengelic, zöldike, erdei pinty, vörösbegy, egy áttelelő barátposzáta, kék cinke.

Fenyő pinty, Fotó: Pászthy Dávid

A természetfotózás számára mit takar? Csak fotózza a madarakat vagy segíti is a bármiben?

–             Télen az etetésben – itatásban próbálok segíteni a madaraknak. Nagyon fontos, hogy télen is tegyünk ki vizet , ha esetleg befagy cseréljük. Nyáron az itató van kint nálam, tavasztól az etetés már nem szükséges, akkor csak vizet tegyünk ki az énekesmadaraknak. Emellett a birding.hu-ra az általam megfigyelt érdekesebb fajokat találati hely szerint feltöltöm. Jó tudni mikor, hol, mekkora darabszámot láttunk, és aki szeretné, innen tudja, hol lesheti meg őket és ez segíti a szakemberek munkáját is.

 Hol láthatják a kíváncsiskodók a képeit?

–             Általában a facebook profilomra töltök fel napi egy képet. Szoktam indulni fotópályázatokon, ott is látható néha egy-egy alkotás. Nemrég a Magyar Vadászlap közönségdíját nyertem el egy tengelicről készült képemmel

Tengelic. Pászthy Dávid, A merengő című képe, a Magyar Vadászlap és a 220volt közös pályázatának közönségdíjának nyertesképe

 Mi volt ez a fotópályázat?

–             Egy 12 fordulós fotópályázat volt, melynek minden fordulóban más témája volt. Szakmai és közönségdíjakat lehetett elnyerni, én a közönségdíjat hoztam el. Emellett idén bekerült egy képem a Magyarország365 fotópályázat hivatalos albumába is.

Mi a kedvenc madara?

–             Érdekes, de mindig az éppen aktuális, ami ott van. Most szombaton például a darvak voltak a kedvenceim, mert az istennek sem akartak közelebb jönni 800 méternél, de vártam két órát, hátha fotózható távolságon belülre jönnek. Ez azért volt érdekes, mert ők Apajon nem gyakran fordulnak elő. Ezért nagyon örültem nekik. Jó volt őket figyelni, hogy esznek, pihennek, elvannak. Mivel ők nem jöttek ki, én érthető okokból meg nem mentem be, nem zavarjuk a madarak nyugalmát, így csak a megfigyelés maradt. De szép látvány volt.

Hogy helyezné el magát természetfotós listán?

–             Sok jó természetfotós van, sajnos elég kevesen tudnak megélni belőle. Én magamat nem sorolom a nagyok fotósok közé, csak a műkedvelők fényképezőgéppel rendelkezők közé sorolom. Nagyon szeretem fotózni a madarakat, lepkéket, a bogarakat, rovarokat is, a kedvenceim a lepkék.

Ha lepkékről beszélünk, az mit takar?

–             A nappali lepkék a legnagyobb szerelem. A legkedvesebb helyem ehhez a Fót-Somlyó, ahol most épp útépítést terveznek, ami nem igazán tenne jót az élővilágnak, amivel ritka élőhelyeket kerülhetnek veszélybe. Jobb lenne vigyázni arra a páratlan kincsre, ami ott található. Valahogy meg kéne oldani, hogy ezek a ritkaságok ne tűnjenek el. Páratlan fajgazdagság, ami nem sok helyen van. Például a vörös csüngő lepke,

Vörös csüngő lepke, Fotó: Pászthy Dávid

vagy a fóti boglárka,

Fóti boglárka, Fotó: Pászthy Dávid

fóti boglárka, ezek mind Vörös Könyvben szereplő fajok. Repked még fecskefarkú lepke,

Fecske farkú lepke, Fotó: Pászthy Dávid

kardoslepke és számtalan faj még, tényleg felsorolni sem lehet mennyi.

Kis -Apolló lepke, Fotó: Pászthy Dávid

Mitől veszélyeztetett egy lepkefaj?

–             Az élőhelyek pusztulása a beépítések következtében. Vagy például, ha egy helyre kiírták, hogy ne gyere be kerékpárral, bejönnek, mert nem gondolják, hogy árt.  Az éghajlatváltozás is szörnyű, például itt 5 hónapja nem volt eső. A madarak például nem fognak szikes részt találni, mert nincs a Kis-Kunságban víz. A szikes talajok, melyek tavaly víz alatt voltak, most csontszárazak. Ez sok élőlénytől veszi el táplálékot, a költőhelyet.

Mik a tervek?

–             Szeretek utazni, de addig, amíg nem láttam mindent az országból, addig nem tervezek külföldre menni, ezért inkább egyelőre hazai állatvilág felfedezését és fotózását részesítem előnyben.

a fotós, Pászthy Dávid

Sok sikert kívánunk!