Nagyjából egymillió hal vándorol keresztül Európa legnagyobb hallépcsőjén, ami az Elba folyó Hamburghoz közeli szakaszán épült fel Németországban, 2010-ben. A projekt sikere teljes, az érintett erőmű szakemberei együtt dolgoznak biológusokkal, s értékes adatokat rögzíthetnek a halak migrációjáról.
Az erőmű, amit a hallépcső megkerül, már több, mint 50 éve épült. A tulajdonos Vattenfall energiavállalat nem kevesebb, mint 20 millió eurót fektetett ebbe a környezetvédelmi beruházásba – olvasható a greenfo.hu-n. A hallépcső összességében 550 méter hosszú, és 50 kisebb-nagyobb medencével rendelkezik, melyek áramlástörő elemekkel vannak elválasztva egymástól. A létesítmény esése, és a benne áramló víz sebessége kulcsfontosságú. Fontos, hogy a halak észleljék, hogy itt speciális áramlás alakult ki, ami gyorsabb a szakaszi keresztmetszet más pontjain tapasztalttól. Ezt ösztönösen detektálják, és csapatosan indulnak a helyes irányba. Viszont ugyanolyan fontos, hogy a hallépcsőben az áramlás ne legyen túl gyors, hogy a halak a medencék között fel tudjanak úszni biztonságosan.
Úgy tűnik, hogy a német szakembernek sikerült belőni a megfelelő sebességet, ugyanis nem csak az Északi-tenger lazacai és pisztrángjai úsznak fel hatalmas tömegben a szaporodásuk felsőbb szakaszokon található helyszínére, de olyan őshonos halak, mint a süllő, a harcsa, vagy a pontyok is előszeretettel használják.