A mediterrán vidék valószínűleg sokak kedvelt üdülőhelye. A szikrázóan kék tenger mélye azonban rejt meglepetéseket. Az ókorban római és görög gályák ezrei szelték a vizet és bizony sok esetben bajba kerültek. A  nagy viharokban nem egy hajó  elsüllyedt, vagy a rakományuk sodródott a tenger mélyére. Nem egy csodálatos szobor, szép amfóra került elő a modern korban a tenger mélyéről. A horvát Mali Lošinj partjainál is kincset talált egy belga könnyűbúvár 20 évvel ezelőtt. Apoxüomenosz a görög atléta bronzszobra hazatalált. Önálló múzeumot kapott a festői Mali Lošinjban.

apox-in-situ

A görög atléta bronzszobrát a közelben találták meg. A Kvarner palotában lelt otthonra, és maga a horvát államfő, Kolinda Grabar-Kitarović nyitotta meg hivatalosan is múzeumát. Arról beszélt, hogy a bronz atléta, aki évszázadokat töltött a tenger mélyében, Mali Lošinj lakóinak szerető ölelésében marad – abban a városban, amely együtt él a tengerrel. Sok évszázados tengeri álma és csaknem két évtizedes utazás után, amikoris a világ legfontosabb múzeumaiban állították ki – például a párizsi Louvre-ban, a firenzei Riccardi palotában, a londoni British Museumban vagy a Gettyben, Los Angelesben -, Apoxüomenosz végre hazatért. És ez az esemény a szépség, a művészet és a kultúra ünnepe Horvátországban.

Mali-Losinj_1

A most megnyílt múzeum az idegenforgalmi miniszter, Anton Kliman szerint sokakat vonz majd a szigetre, melyet minősége ötcsillagos úticéllá tesz. Hozzátesszük: korábban is a minőségi turizmust keresők kedvelték Mali Lošinjt, az ókori szoborra is egy belga nyaraló bukkant rá búvárkodás közben. Aztán, mint Zlatko Hasanbegović kulturális miniszter elmondta, a tárca és a horvát műemlékvédelem vette kezébe a dolgot, több, mint száz szakértő európai színvonalú munkája van abban, hogy a szobor újra a régi fényében tündököl.

A város polgármestere, Gari Cappelli azt tartotta fontosnak, hogy az új múzeum egész évben vonzó utazási célponttá teszi Mali Lošinjt. Ami egyébként az életerő szigeteként pozícionálja magát, ennek pedig igazán kitűnő példája egy 2 ezer éves, ám kirobbanó állapotban lévő atléta. A múzeum pedig a kulturális turizmus térképére is felteszi a helyet.

ApoxyomenosZG2_new

A múzeumban egyébként egyetlen kiállítási tárgy van: Apoxüomenosz. A név olyasmit jelent, hogy kaparó – a fiatal atlétát éppen abban a pillanatban örökítette meg a szobrász, amikor a testét tisztította. Róla viszont mindent megtudhatunk teremről teremre haladva. Azt is, hogy az övé az egyetlen, nagy bronzszobor, amit az Adria keleti partjainál találtak. 192 centi magas, 300 kilós, és, mint már említettük, egy bega búvár és amatőr fotós, Rene Wauters bukkant rá 45 méter mélyen, Vele Orjule sziget és Lošinj között, 1996-ban. 1999-ben emelték ki a tengerfenékről. A restauráció során természetesen kormeghatározást is végeztek: arra jutottak, hogy Krisztus előtt a 2. vagy az 1. században készült a szobor.

A múzeum megnyitóját egyébként sok látványosság övezte: Apoxüomenosz egy show során emelkedett ki a vízből, volt koncert és kulináris fieszta is: helyi specialitásokból, melyek ókori fűszerekkel és antik receptek alapján készültek. A helyi színt leginkább az a pillanat hozta el, amikor egy 150 éves tradíciót követve a polgármester összetörte a híres lošinji krokantot, a ropogós grillázst – egy karddal.