A vadászat egyidős a természettel, hiszen “a világon mindenki valakinek a vacsorája” – Evolúció.

Nem lepődünk meg, hogy a nagy megeszi a kicsit, vagy a gyors a lassút, de előfordul, hogy „sok lúd disznót győz”. Az „Egy a természettel” című világkiállításon ezekbe is betekintést nyerhettek a látogatók.

Mióta az ember felfedezte a kezét, eszközt használ mindenhez. A vadászathoz először használt bunkót, követ, később dárdát stb. Az biztos, hogy amit a kezébe vett, azzal ölni kezdett élelmiszergyűjtés gyanánt. Mára a vadászatban több fegyvernemet különítünk el, attól függően mit szeretnénk terítékre hozni, de akinek elveivel ütközik az élet kiontása, azok a Honvédelmi Sportszövetség szimulátora segítségével nyerhettek bepillantást a vadászat és a céllövészet rejtelmeibe a kiállításon.

Szabó Zoltán, honvéd alezredes, a Honvédelmi Sportszövetség vezető szakmai referense mutatta be milyen technikai eszközzel és milyen programmal is várták az érdeklődőket.

–             Hogy kerül egy honvéd alezredes a vadászati kiállításra?

Katonaként szakterületem az oktatás és a fiatalok hazafias, honvédelmi nevelése, az Egy a Természettel Vadászati és Természeti Világkiállítás olyan jelentős társadalmi esemény, amely a nagyközönség számára a természet fenntartható használatának értékeit mutatja be. Így az teljesen illeszkedett abba a programba, amit a Honvédelmi Sportszövetséggel viszünk a sport segítségével neveljünk a fiatalokat a tudatos állampolgári létre, az értékek megőrzésére, megvédésre. Arra tanítjuk őket, hogy ha kell, tudjanak fellépni, cselekedni, gondoskodni önmagukról, családjukról, közösségükről, az egész országról. Védjék meg értékeinket, legyenek azok társadalmi, vagy a környezeti értékek és ha szükséges, akkor helyt tudjanak állni különleges helyzetekben, akár vészhelyzetekben is. Azt gondolom, hogy a vadászati világkiállítás kiváló alkalom volt arra, hogy a nagyközönségnek is jobban be tudjunk mutatkozni és meg tudjuk mutatni min is munkálkodunk. Tevékenységünk leghangsúlyosabb része az, hogy a sport eszközével közvetítünk értékeket a fiataloknak, a sportok közül is honvédelmi sportok vannak nálunk a fókuszban, ezek közül különösen a sportlövészet az, amivel kiemelten foglalkozunk, így az jól kapcsolódott a vadászat témájához.

–             Milyen eszközöket mutattak be az érdeklődőknek?

A kiállításra a Marksmam cég ST-2 szimulátorát hoztuk ki, amely fejlett technológiának köszönhetően jól szimulálja a valós lövészetet, élményszerű, de ez mellett igen mélyen és alaposan kielemezhető vele a lövészek tevékenysége egyaránt a dinamikus és statikus lövészeti számokban. A szimulátorral a statikus céllövészet mellett az olimpiai sportágak közül a trap és skeet számokat lehet még gyakorolni, illetve a futóvad lövészetet is. Különlegessége továbbá, hogy az apróvad és a nagyvad lövészet élményét is jól szimulálja, de meg kell említeni, hogy igen népszerű a fiatalok körében a léggömböket, és üdítős dobozokat, célként tartalmazó programja is.

–             Hányan keresték fel a standot?

Óriási volt az érdeklődés, a kiállítás minden napján az óvodás korúaktól az idősekig mindenki próbára akarta tenni tudását, napi 100-150 fő állhatott lőállásba, vagyis a három hét alatt a számításaink szerint közel 3000 fő mérethette meg magát a lövészet terén. Előfordult, hogy komplett iskolai osztályok jelentkeztek be, nagy örömünkre rengeteg fiatal látogatta meg a standunkat. Velük kapcsolatban azt tapasztaltuk, hogy a fiatalokat különösen érdekli a lövészet, mindenki szeretné kipróbálni, ugyanakkor nagyon keveset tudnak róla. Nincs igazán ismeretük arról, hogy egyáltalán hogyan kell célozni, hogyan kell egy fegyvert megfogni, vagy kezelni. Mivel ezzel az eszközzel valódi lövést nem lehet leadni, így teljesen veszélytelen módon, de mégis a biztonsági rendszabályokat megkövetelve tudjuk a lövészet élményét adni, ezért kiváló eszköz, hiszen az oktatást és az élményszerű, tapasztalati tanulást összekapcsolhatjuk vele.

Pető László, sportlövő és a várakozók

–             Sok szülő, pedagógus idegenkedik a fegyverektől, fegyverhasználattól. Mit gondol erről?

Egyrészt azt, hogy a fegyver, mint eszköz egyike az emberiség legősibb eszközeinek hasonlóan a vívás, párbajtőr, íjászat, gerelyhajítás eszközeihez, amik szintén hadifegyverből váltak sporteszközzé. Tagadhatatlan, hogy hordoznak veszélyt, de a sportlövészet biztonságos sportág, ha betartjuk és betartatjuk a szabályit, ehhez persze ismerni kell. A biztonságra a Honvédelmi Sportszövetség is nagy figyelmet fordít, éppen ezért alkalmazunk az oktatásra ilyen szimulátort és más lézeres eszközöket. A pontos lövéshez vezető jó célzást tanulni kell és ehhez bizony sok gyakorlás szükséges.

Aki ezt a sportágat kipróbálja hamar megtanulja a szabályait, így azt gondolom a tevékenységünk segíthet a sportág és a fegyveres sportok magítélését a realitásokhoz közelíteni. Ezzel pedig utat nyithatunk egyre több fiatalnak e sportág kipróbálásához.

Ebben a munkában egy szimulátor sokat segít, hiszen olcsón biztosítja a lehetőséget, ugyanakkor nem terheli a környezetet, nincs zaj, nincs kilőtt, szétszórt sörét, elszóródott lőszerhüvelyek. Gyakorlatilag káros az emberi beavatkozástól. Ha a vadászat oldaláról nézzük, akkor mivel itt nincs valós lövés, nem sebezzük meg igazából a vadat, így be lehet gyakorolni a pontosabb találatokat, ami felesleges szenvedés nélkül egy kíméletesebb és eredményesebb vadászatot biztosít majd.

–             Mire tanít a lövészet?

Az akaraterő, a kitartás, a versenyszellem a koncentráció vagy a fegyelem és a szabálykövetés olyan kompetenciák, amelyek a lövészet mellett a társadalmi folyamatokban is értéket jelentenek, így valójában a lövészet az Életre tanít. Az, aki még nem próbálta ki, annak első ránézésre a céllövészet könnyűnek tűnhet, de valójában a pontos lövés végrehajtásához fizikai és lelki erőre huzamosabb időn át szükség van, erre pedig készülni kell, így ennek a sportágnak nagyon komoly a fizikai és a mentális felkészítést igénylő része.

–             Földi halandó, pláne vidéken hogyan juthat lőtér, fegyver közelébe, ha a szülei nem vadásznak?

Több lövészklub is működik szerte az országban, de a lőterek gyakran távol esnek a településtől és nem minden szakág alkalmas gyerekeknek. Ezen igyekszik a Honvédelmi Sportszövetség két irányból is segíteni, egyrészt épülnek a Honvédelmi Sportközpontok, ahol a küzdősportok, a lövészet és más, honvédelmi szempontból értékes sportágakat lehet majd kipróbálni és gyakorolni. Másrészt van egy akkreditált pedagógus továbbképzési programja a Honvédelmi Sportszövetségnek, ahol tanárokat tudunk felkészíteni arra, hogy a sportlövészet, mint olimpiai sportág kipróbálását és biztonságos gyakorlását az adott iskolában meg tudják oldani.

–             Kicsit bővebben a lehetőségről…

Ennek az a lényege, hogy a legalapvetőbb ismerteket, elméletet és gyakorlatot tanítunk meg a pedagógusoknak egy 60 órás továbbképzés keretén belül. Ezzel gyakorlatilag sportlövész szakköröket tudnak indítani az iskolában, amihez a szükséges alapeszközöket is tudja a Honvédelmi Sportszövetség az iskoláknak biztosítani. Már több intézményben indult ilyen szakkör, ahol rendszeresen nagy érdeklődéssel készülnek a diákok a lövészversenyekre. A tanárok beszámolója szerint pedig fegyelmet, koncentrációt, rend- és rendszer iránti alázatot tanítanak a diákoknak, mely a tanulmányaikban is pozitív változást eredményezett.

–             Ki jelentkezhet és hogyan erre a képzésre?

Olyan általános és középiskolás tanítókat, tanárokat várunk, akik partnerek a sportág iskolai keretek közötti rendszeres gyakorlásában, a fiatalok hazafias, és honvédelmi nevelését segítve.

Pető László, sportlövő

–             Van-e már konkrét eredmény a képzésekről vagy még gyerekcipőben jár a folyamat?

Az elmúlt években már 60 kolléga vett részt a képzésen, a visszajelzéseik alapján nagy megelégedettséggel. Több intézményben indultak el a rendszeres sportlövész edzések. A honvédelmi lövész kupán, illetve más lövész versenyeken pedig egyre nagyobb számban vesznek részt fiatalok, akik folyamatosan javuló eredményekkel egyre magasabbra teszik a lécet, néhányan pedig már komoly sportlövő klubokhoz igazoltak.

–             Hol találkozhatnak még Önökkel? Milyen akciókat, megjelenéseket terveznek a közeljövőben?

A Honvédelmi Sportszövetség és közel 400 tagszervezetünk egész évben különböző programokon keresztül valósítja meg feladatait, ezen felül a HS saját központi szervezésű programjaira úgy, mint a Bátrak Ligája, a Honvéd Kadét Kupa, a Honvédelmi Lövész Kupa is várjuk a fiatalokat, de találkozhatnak velünk akár a nagyobb honvédelmi jellegű rendezvényeken, vagy fesztiválokon.

Dr. habil. Lénárt Ágota, Pető László és Gábriel Emese sportlövők

További sok sikert kívánunk!

Fotó: Pető László, Cimre József