Nap, mint nap találkozunk a munkájuk eredményével. De kik készítik azokat a felvételeket, amikre többek között a légi-térképes szolgáltatások és a navigációs rendszerek vektoros térképei alapulnak? Még az űrfelvételes platformok, mint a Bing és a Google Earth is repülőgépes és drónos készítésű felvételekkel éri el a kiemelten érdekes területeken a nagy felbontást, a kívánt képrészletességet.
Légifényképészek (fototechnikusok, kamera operátorok), pilóták, navigátorok, fotogrammetriai feldolgozó szakemberek, térképészek, szervezők és interpretátorok komoly erőfeszítésein alapulnak azok a felvételek és térképek, amelyekkel nap-mint nap találkozunk. És ez régen sem volt máskét.
Szeptember másodikán Légi Térképészeti és Távérzékelési Emlékéremmel köszönték meg a kiemelkedő munkájukat és példamutatásukat.
Körtvélyesi László fotóművész a légi térképészeti fotográfiában betöltött szerepéért, azon belül is kiemelten az 1974-1976 közötti vízügyi légi térképészeti és monitoring repülésekben betöltött kiemelkedő légifényképész tevékenységéért, valamint fototechnikai és módszertani újításaiért kapta meg a Légi Térképészeti és Távérzékelési Emlékérmet, légifényképész kategóriában.
Körtvélyesi Lászlónak Dr. Bakó Gábor, az érem alapítója adta át az elismerést.
Dr. Mihalik József 1989 őszén megtalálta Magyarország 1960 előtti légifelvétel negatívjait, amelyekre az akkori tárolási körülmények között pusztulás várt volna. Kimentette a sok tonna felvételt és évtizedes küzdelmek során kiharcolta, hogy azok digitalizálása megkezdődhessen. Szervező kategóriában nyújtották át neki a Légi Térképészeti és Távérzékelési Emlékérmet.
Dr. Mihalik Józsefnek Lehoczky Máté, a Légi Térképészeti és Távérzékelési Egyesület társelnöke adta át az érmet, a díszoklevelet és a szakma történetét összefoglaló könyvet.
Erdős Mihály pilótaként vett részt a légi térképészeti fotórepülésekben. Az emlékérmet az 1971 és 1977 között teljesített fotórepülésekért ítélték oda a Számára. Akkoriban főként Antonov An-2 és L-410-es típusokkal repült. Az emlékérmet térképészeti pilóta kategóriában vehette át.
Erdős Mihály részére Licskó Béla, a vízügyi légi felmérések korábbi főszervezője adta át az emlékérmet.
Jávor Géza szintén térképészeti pilótaként dolgozott, és a precíziós repülésekben betöltött szerepéért, Pilóta kategóriában vehette át a Légi Térképészeti és Távérzékelési Emlékérmet.
Jávor Géza részére Dr. Bakó Gábor, az egyesület társelnöke adta át az érmet.
Dr. habil. Jancsó Tamás a fotogrammetria oktatásáért, az utánpótlásképzésben betöltött fáradhatatlan szerepvállalásáért vehette át a Légi Térképészeti és Távérzékelési Emlékérmet, szervező-oktató kategóriában.
Dr. habil. Jancsó Tamás részére Répás Zoltán, a Légi Térképészeti és Távérzékelési Egyesület egyik alapító tagja adta át az emlékérmet.
Dr. prof. Molnár András, az egyesület Szakmai Bizottságának tagja elmondta, a fedélzeten és terepen dolgozó érdemes kollégák sas és mérőkamera motívummal ellátott érmet, míg a javarészt laborban dolgozó kiértékelő, szervező, oktató kollégák glóbusz és közelfelderítő repülőgép motívummal ellátott érmet vehetnek át.
Az érmet 2016- óta huszonnégy kollégának ítélték oda.
Az érmek műszaki megtervezője és megalkotója Molnár Zsolt légi fényképész. Az érmek előzetes tervét Bakó Gábor (szakmatörténeti kutatás során feltárt szimbólumok beszerzése és átdolgozása) és T-Futaki Csenge képzőművész készítették el.
Az előadások javarészt az otofotók és háromdimenziós térmodellek készítéséről szóló esettanulmányok és modern eszközök felhasználási tapasztalatait bemutató felhasználói beszámolók voltak
Az emlékérmet a legnagyobb légi térképészeti rendezvényen, a két évente megrendezésre kerülő Légi Térképészeti és Távérzékelési Konferencián adták át, ahol az Óbudai Egyetem aulája zsúfolásig telt drónokkal és repülőgép fedélzeti berendezésekkel. A teltházas rendezvény napjai alatt a közszolgáltatási szféra, a felmérő szervezetek, az egyetemek, drón iskolák és forgalmazók is bemutatkoztak, és az előadás sorozat geodéziai és egyéb mérnöki területek továbbképző eseménye is volt egyben.
A legújabb technológiák bemutatását is nagy érdeklődés övezte
A konferencia végén, az Egyesület szervezeti felépítésének átalakítása is napirendre került, így a Szakmai Bizottság Környezet- és természetvédelmi monitoring, Agrár monitoring, Geodéziai távérzékelés és Hidrogeológiai szakbizottságokkal gyarapodott. A bizottságok gyarapításában a szakmai intézmények partnerségét várják az egyetemekről, intézetektől és cégektől egyaránt.