A lakosság energiaátmenetben betöltött jelentőségéről beszélt Horváth Péter János, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke a Pécsi Tudományegyetem Tehetségfesztiválján, melynek idei vezértémája a környezettudatos magatartás, a fenntartható fejlődés volt. A MEKH elnöke elmondta, hogy az energiaszektor a fenntartható energiarendszerek felé halad, amelynek eléréshez nélkülözhetetlen az aktív felhasználók szerepe.
Horváth Péter János felidézte, hogy a 20. században a felhasználóknak érdemben nem volt beleszólásuk az villamosenergia-ellátásba, szerepük kizárólag az áram vételezésére és kifizetésére korlátozódott. A megújuló technológiák terjedése, a digitalizáció megjelenése a szektorban, valamint az energetikai liberalizáció révén azonban megindult a decentralizáció. Ebben az új rendszerben már hangsúlyos szerephez jut a zöldenergia-termelés és -hasznosítás, az energiahatékonyság és a környezettudatosság. Az átmenet a fenntartható energiarendszerekbe a felhasználók bevonása nélkül azonban nem valósítható meg – hívta fel a figyelmet az elnök.
Az új rendszer középpontjában már az aktív felhasználó áll, aki fogyaszt, termel és szolgáltat a piacon. Eldöntheti, hogy kitől, mennyi és milyen forrásból termelt energiát vásárol, a fogyasztóoldali szabályozás keretében felkínálhatja fogyasztásának ütemezését a rendszerszintű szabályozásban, de akár maga is termelhet energiát – ismertette Horváth Péter János.
A lakossági energiafogyasztás a teljes felhasználás több mint harmadát teszi ki, ennek pedig nagy része a lakások, épületek fűtéséhez kapcsolódik – mutatott rá a lakossági fogyasztók jelentős szerepére Horváth Péter János. Kifejtette, hogy a klímasemleges energiaátmenet az elektrifikáció és energiahatékonyság, az okos eszközök és azok összekapcsolása, a fogyasztásoptimalizálás és energiatakarékosság harmonikus elegyeként képzelhető el, mely különösen a lakossági energiafelhasználás tekintetében rejt nagy lehetőségeket.
Horváth Péter János kijelentette, hogy a fenntartható energiaellátás nem valósulhat meg a lakossági fogyasztók aktív bevonása nélkül, ezért szükség van a fenntartható energiaellátás, a tudatos energiahasználatok: az energiahatékonyság, az energiatakarékosság, a zöldenergia hasznosítás népszerűsítésére. Az elnök hangsúlyozta, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a szemléletformálásban is kiveszi a részét és beszámolt azokról a programokról, amelyeket az elmúlt években indított a MEKH a megújuló energia hasznosítása és környezettudatos gondolkodás terjedésének elősegítése érdekében.
Szécsi Gábor, az egyetem dékánja, beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a tehetséges fiatalok kreativitására és a feladat iránti elkötelezettségére építve kitűnő pedagógiai lehetőségek nyílnak a környezettudatos magatartás alapjainak megteremtésére a digitális kultúrában is. Ehhez elengedhetetlen azoknak a szakmai együttműködéseknek a megteremtése, amelyek révén a tehetséggondozás teljes vertikumában meg tudjuk jeleníteni a fiatalokat érdeklő problémákat. Ennek jegyében indították el hagyományteremtő céllal a tehetségfesztivált is, amelynek idei központi témája a fenntartható fejlődés volt.
Borítóképen: Prof. Dr. Szécsi Gábor