Zadar, 2016. augusztus 1. – Az OTP Bank leánybankja a horvátországi bankok közül az első, amely saját forrásból állít elő energiát. A napfényes Dubrovnikban, Zadarban és Pulában felépített három naperőmű gondoskodik a bank létesítményeinek működéséhez szükséges villamos energia egy részéről.

A bank a napokban helyezte üzembe a zadari épületének tetejére megálmodott új naperőművet. A 21 kWp teljesítményű fotovoltaikus rendszer a horvát környezetvédelmi és energiahatékonysági alappal kötött társfinanszírozási szerződés keretében jöhetett létre, amely a megújuló energiaforrások felhasználásának támogatását tűzte ki céljául. A projekt teljes költsége elérte a 313 000 kunát, ennek 40%-át, azaz 96 200 kunát az alap finanszírozta. Az itt felépített fotovoltaikus rendszer által előállított energiát az irodaházon belül fogják hasznosítani (légkondicionálás, világítás, IT, liftek stb.). A beruházás megtérülése várhatóan 8,5 év.

A zadari létesítmény a horvát OTP második naperőműve. A bank dubrovniki irodaházának tetején működő, 25 kWp teljesítményű naperőmű ugyanis már egy éve üzemel. E beruházás értéke 361 000 kuna, amelyet a bank teljes egészében önerőből valósított meg. A bank egy harmadik naperőmű megépítését is tervezi – ezúttal a pulai üzletközpont tetejére. Az új létesítmény teljesítménye 30 kWp lesz, és várhatóan 2016/2017 folyamán készül el.

„Bankunk környezetvédelmi hatásának csökkentését szolgáló intézkedések kiemelt szerepet kapnak az OTP banka üzleti stratégiájában. Mivel elsősorban a tengerparti városokban vagyunk jelen, kézenfekvő volt, hogy a megújuló energiaforrások közül a napenergiát hasznosítjuk. Köszönjük a horvát környezetvédelmi és energiahatékonysági alapnak, hogy bennünk látták meg a legalkalmasabb partnert e támogatás felhasználására. A jövőben is szeretnénk olyan projekteket megvalósítani, amelyek célja a megújuló energiaforrások felhasználása” – mondta Békeffy Balázs, a horvát OTP banka vezérigazgatója.

A saját naperőművek megépítésével az OTP banka az uniós energiahatékonysági iránymutatásoknak is eleget tesz, amelyek szerint az energiát a fogyasztás helyszínén kell előállítani. Mindezek mellett az OTP banka szolgáltatási portfóliójában energiahatékony lakások építésére „Sunny loan” néven új hitelkonstrukciót is kínál, amely iránt már most hatalmas az érdeklődés. „Zöld utat a környezetvédelemnek” elnevezésű programjának keretében pedig a bank célja, hogy csökkentse környezeti lábnyomát, növelje az energiahatékonyságot és javítsa saját hulladékgazdálkodási rendszerének teljesítményét.