PORT-AU-PRINCE, Reiti vihar sújtja. A 7,2 -es erősségű földrengés szombaton több ezer lakást és épületet pusztított el egy karibi országban, amely még mindig visszakapaszkodik a 11 évvel ezelőtti másik nagy éghajlatról, és felzaklatja elnökének múlt hónapban történt meggyilkolását.

Haiti délnyugati része viselte a csapást, különösen a Les Cayes városban és környékén. A haiti polgári védelmi ügynökség közölte, hogy a katasztrófa áldozatainak száma 2997 -re emelkedett, és a még működő kórházak nehezen tudnak megbirkózni, mivel mintegy 5700 ember megsérült. Az északnyugati városban, Jeremie -ben, egy másik rosszul sújtott területen az orvosok a sérült betegeket kórházi hordágyon és a fák alatt matracokon kezelték, mivel az egészségügyi központokban elfogyott a hely. “Van egy komoly problémánk” – mondta Jerry Chandler, a haiti polgári védelmi ügynökség vezetője a Reutersnek.

“Vannak nagyon fontos létesítmények, amelyek beszéd közben működésképtelenek, és azok, amelyek működőképesek, túláradó betegeket fogadnak” – mondta.

A Haiti előtt álló kihívást tovább súlyosbította a koronavírus -járvány, a súlyos gazdasági visszaesés, amelyet heves banda -erőszak súlyosbított, valamint a politikai válság, amely elborította a bajba jutott nemzetet Jovenel Moise elnök július 7-i meggyilkolása után. A templomok, szállodák, kórházak és iskolák súlyosan megrongálódtak vagy megsemmisültek, míg a börtön falait a Haitit rázó erőszakos borzongások bontották fel. Mintegy 13 694 ház megsemmisült – közölte a polgári védelmi hivatal, ami azt sugallja, hogy az útdíj tovább emelkedhet.

Les Cayes -ben, a mintegy 90 ezer fős tengerparti városban, piros keménykalapos és kék overallos mentők húzták ki a holttesteket az egyik épület kusza roncsaiból, mivel a közelben egy sárga gépi kotrógép segített elmozdítani a romokat.

Ariti Henry, Haiti miniszterelnöke, aki Les Cayes -be utazott, dicsérte az ott élő emberek méltóságát szenvedéseik közepette is. “Érintettek, de ellenállók. Harcolnak a túlélésért” – mondta, megköszönve a nemzetközi ügynökségeknek és a külföldi kormányoknak a támogatást. A közeli országok, köztük a Dominikai Köztársaság és Mexikó, rohantak, hogy légi úton és Haiti szárazföldi határán keresztül elküldjék az égetően szükséges élelmiszereket és gyógyszereket. Kolumbia keresési és mentési személyzetet küldött.

Az Egyesült Államok létfontosságú kellékeket küldött, és egy 65 fős városi kutató-mentő csapatot telepített speciális felszereléssel-mondta Samantha Power, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) ügyintézője. A Vatikánból Ferenc pápa sürgette a nemzetközi közösséget, hogy gyorsan mutasson támogatást. “A mindenki szolidaritása enyhítse a tragédia következményeit” – mondta a zarándokoknak és a turistáknak a Szent Péter téri vasárnapi áldásán. Haiti kormánya azonban a segélyszervezetekhez fordult az ideiglenes táborok felállítása ellen, és sürgette őket, hogy dolgozzák át a tervezési minisztériumot, ami nyilvánvaló kísérlet arra, hogy elkerüljék a 2010 -es pusztító földrengés következtében elkövetett hibákat, amelyek több tízezer embert öltek meg.