A művészeti mecenatúra legrangosabb hazai eseményén, a Mecénás Napon három kategóriában osztottak díjakat, a kultúrát és művészeteket kiemelkedően támogató vállalatok és magánszemélyek között.

A Summa Artium által meghirdetett, nagy érdeklődésnek örvendő pályázatra három kategóriában lehetett jelentkezni, amelyek közül a szakmai zsűri az előválogatás során 8 pályázatot választott ki. A nyerteseket a március 11-én megrendezett Mecénás Nap díjátadó gáláján hirdették ki, több száz résztvevő jelenlététben.

A Kortárs művészetért kategória nyertese a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. lett. A Fundamenta–Lakáskassza Zrt. hűséges szponzor és mecénás, több mint tíz éve támogatja az Amadeus Művészeti Alapítványt, 2008-ban pedig átvette, és azóta minden évben lehetővé teszi az Amadeus Alkotói Ösztöndíjak finanszírozását. Ennek keretében az alapítvány évente havi fix összegű ösztöndíjat biztosít egy szobrász és egy festő szakos egyetemi hallgatónak, egy teljes tanulmányi éven keresztül. Az alapítvány és a vállalat közötti tartós együttműködési szerződés garantálja az Alkotói Ösztöndíj Program biztos anyagi hátterét, és lehetővé teszi az alapítvány számára további önálló alapítványi programok működtetését.

A Projekt kategóriában az Aegon Magyarország Általános Biztosító Zrt és a Magyartanárok Egyesületének együttműködése bizonyult a legjobbnak. Az Aegon Magyarország 2006 óta nyújtja át minden évben az Aegon Művészeti Díjat, a legnagyobb presztízsű irodalmi elismerést, az előző év legjobb könyve szerzőjének. A biztosító törekvése találkozott a Magyartanárok Egyesülete hitvallásával: a kortárs irodalom tanítása nem dísz vagy letudandó tananyag, hanem az irodalom értésére vezető egyik legfontosabb eszköz és segítség. A vállalat és az egyesület 2012-ben együttműködésbe kezdett, ennek keretében multimédiás tancsomagokat készítenek középiskolásoknak az Aegon Díjat nyert szerzők műveihez.

Az év Patrónusa Mészáros Zoltán lett, az Alsóörsön működő Snétberger Zenei Tehetség Központ szervezeti létrehozója, adminisztratív vezetője. Ő a kuratóriumi elnök és ügyvezető, de a dolgozók többségéhez hasonlóan fizetést nem vesz fel. Az egész intézmény gyakorlati működése az ő munka-adományán nyugszik. Különleges, erős kisugárzású ember, a menedzserség, a mecénás-lét és a világmegváltás hármas keresztútján.20140312_2

Az elmúlt tíz év során a Summa Artium összesen 34 díjat osztott ki a kultúrát és művészeteket kiemelkedően támogató vállalatok és magánszemélyek között. A 2005 óta megrendezett árveréseken több mint 70 millió forintnyi támogatáshoz jutott 63 különféle kulturális projekt.

A díjakkal és a Mecénás Napi árveréssel a Summa Artium célja, hogy közelebb hozza egymáshoz a kulturális és az üzleti világot, így segítve a mindkét fél számára értékes együttműködések megvalósulását. A 2014-es Mecénás Napról, az elárverezett projektekről és a díjazottakról bővebben a www.summa-artium.hu oldalon olvashatnak.

A zsűri 2014-ben: Straub Elek, a zsűri elnöke (üzletember, mecénás); Dávid Péter (kommunikációs szakember); Dr. Kádár Gabriella (CIG Pannónia Biztosító, vezérigazgató); Dr. Kornai Gábor (üzletember, a Summa Artium Alapítvány kuratóriumának tagja) és Dr. László Géza (üzletember, szakíró).

Summa Artiumot 2003 decemberében alapították azzal a céllal, hogy Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban már bevált módszerek hazai adaptációjával elősegítse az üzleti és magán eredetű kulturális befektetések, támogatások növekedését, az üzleti szféra és a kulturális terület kölcsönösen előnyös együttműködését. A Summa Artium az újszerű kultúratámogatói és együttműködési mintákat speciális programokkal és szolgáltatásokkal igyekszik elterjeszteni Magyarországon; eddig több mint 400 projekt támogatásában töltött be közvetítői szerepet az üzleti élet és a kulturális szféra között.