Egymillió forint a fődíja annak a képzőművészeti pályázatnak, melyet a Vízügy Duna Múzeuma a budapesti Várfok Galériával közösen írt ki. A két intézmény együttműködése a most zárult „Árapály tényezők” című kiállítással indult, melyet több mint 5000 látogató tekintett meg Esztergomban. A vízrajzi térképek témájában meghirdetett felhívásra 2023. március 31-éig várják a műveket.
A Duna Múzeum és a Várfok Galéria közti együttműködés a 2022-es Árapály tényezők című időszaki kiállítással vette kezdetét, melynek során a vízhez, a tengeri utazáshoz, az árapály jelenséghez, a fürdőzéshez kötődő műalkotások a Múzeum gyűjteményének témáival folytattak párbeszédet.
A Duna Múzeum a Várfok Galéria partnerségével most egyedülálló módon, közös pályázatot hirdet képzőművészek számára, hogy az együttműködés keretében szorosabbá tegye tudomány és művészet kapcsolatát, előmozdítsa új műalkotások létrejöttét és kifejezze a kortárs művészet iránti elkötelezettségét.
Az esztergomi Duna Múzeum az általános humán, természettudományos és műszaki ismeretekre építve, a vízzel való gazdálkodás különböző szempontjait bemutatva, azt a missziót képviseli, hogy a környezet-, klímaváltozás és vízvédelem iránti közös és egyéni felelősség tudatossá váljon, kutatásaival és kutatásnépszerűsítő tevékenységével pedig az ökológiai szemlélet társadalmi méretű kialakítását segíti elő. A Vízeum gyűjteményében a vízgazdálkodás, a folyószabályozás, a hajózás, és a fürdés történetével ismerkedhetnek meg a látogatók, ám időszaki kiállítások keretében a kortárs képzőművészetet is a múzeum falai közé csempészik.
A budapesti Várfok Galéria, Magyarország egyik első kortárs képzőművészeti galériája, 1990-es alapítása óta több évtizedes történelme, folyamatos fejlődése és mai napig tartó kontinuitása, illetve értékátörökítésre törekvő szellemisége és állandó jelenléte révén meghatározó a hazai kulturális színtéren. Kiállítási programjában következetesen ragaszkodik a kortárs magyar képzőművészet fontos értékeinek bemutatásához, valamint igyekszik elősegíteni új műalkotások létrejöttét és jelenlétét a kortárs művészeti piacon.
A közösen meghirdetett képzőművészeti pályázat hívószava a vízrajzi térkép. A kiírásra olyan műveket várnak, amelyek a vízrajzi térképek témáját, formáját értelmezik újra a művészet eszközeivel. A pályázat kiírói arra kíváncsiak, hogyan alkotnák meg saját vízrajzi térképüket a művészek, vagy milyen módon tudnák beemelni a vízrajzi térképek formavilágát képzőművészeti kompozíciókba.
A pályázat leadási határideje: 2023. március 31.
A műveket erre az alkalomra felkért zsűri bírálja el, és dönt a díjak odaítéléséről. A díjazott alkotások közül a zsűri javasolhat műveket az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Duna Múzeum felé megvételre, melyek az Országos Vízügyi Főigazgatóság gyarapodó képzőművészeti gyűjteményét fogják gazdagítani.
A zsűri tagjai: Kovács Krisztina, a Várfok Galéria művészeti vezetője, művészettörténész, Róka Enikő, a Budapesti Történeti Múzeum, Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár vezetője, művészettörténész, és Szöllősi-Nagy András, mérnök, hidrológus, az MTA doktora, műgyűjtő.
Az érdeklődők a Duna Múzeumban kaphatnak választ felmerülő kérdéseikre: info@dunamuzeum.hu.