2023. januárjában közösen indít növényvédelmi drónpilóta képzést Szarvason a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és az ABZ Drone Kft. Az együttműködés révén a dél-alföldi régióban is elérhetővé válik a képzés, amelyen mindenre kiterjedő elméleti és gyakorlati tudás sajátítható el a 21. század egyik legdinamikusabban fejlődő technológiájáról.
A képzési tematika nemcsak a növényvédelmi, térinformatikai, jogi és repüléstechnikai ismereteket tartalmazza, hanem egyedülálló módon kiegészül a MATE Szent István Biztonságkutató Központja által oktatott, a kritikus infrastruktúrák és létfontosságú rendszerek védelmével kapcsolatos drónos alkalmazásokkal is.
Napjainkban a drónok szerepe vitathatatlan; mezőgazdasági, építőipari, biztonságtechnikai, valamint rend- és polgárvédelmi felhasználásuk egyaránt kiemelt fontosságú, ezért a képzésen szerezhető tudás piaci értéke is rendkívüli.
A szakképesítés megszerzésével lehetőség nyílik növényvédelmi monitorozás és növényvédelmi kezelések drónnal történő elvégzésére.
„Egyetemünk megalakulása óta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a legkorszerűbb tudományos eredményeket és fejlesztéseket mielőbb bekapcsolja az oktatás-kutatásba. Az ABZ Drone Kft-vel közösen tervezett új képzésben a drónokkal kapcsolatos legújabb fejlesztéseket kapcsoljuk össze a legmagasabb szintű növényvédelmi, távérzékelési és biztonságtechnikai ismeretekkel. Növényvédelmi drónpilóta képzésben egyetem ilyen mélységig még nem vett részt piaci partnerrel közösen, ezért nagy várakozással tekintünk a januári indulásra” – mutatott rá Dr. Gyuricza Csaba rektor.
„A dél-alföldi régióban ez az első növényvédelmi drónpilóta képzés, amelyre éves szinten akár 250 hallgatót is tudunk fogadni. Minden olyan érdeklődőt várunk, aki növényvédelmi és ipari drónokkal szeretne foglalkozni a jövőben, legyen akár jelenlegi, akár végzett hallgató, vagy akár teljesen kívülálló érdeklődő” – hangsúlyozta Török Gyula, az ABZ Drone Kft. ügyvezetője.
A MATE négy kutatója már most elvégezte a növényvédelmi drónpilóta képzést. Köztük van Dr. Grósz János, Sebők András és Túri Norbert, valamint köztük van Simon Szabina, a MATE Növényvédelmi Doktori Iskola PhD-hallgatója, aki napokkal ezelőtt lett Magyarország első női növényvédelmi drónpilótája.
Az együttműködés révén a MATE több tématerületének szakértője is részt vehet az oktatásban, amelybe az egyetem tulajdonában lévő drónokat és speciális szoftvereket is bevonják. A magas színvonalú képzés szervezésért és lebonyolításáért pedig az ABZ Drone Kft. szakértői csapata felel, akik több mint 7 éve foglalkoznak a drónok mezőgazdasági felhasználásával és több mint 500 drónpilótát képeztek ezideáig.