Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese meghívására Budapestre látogatott Christian Zinglersen, az Energiaszabályozók Európai Uniós Ügynökségének (ACER) igazgatója. A felek közötti megbeszélések fő témái az európai energiaárak, az klímacélok jelentette kihívások és az ellátásbiztonság voltak.

A ljubljanai székhelyű ACER elsődleges feladata, hogy a tagállamok energetikai szabályozó hatóságainak együttműködését és a határkeresztező kapacitásokat érintő feladataik ellátását koordinálja. A magyar ellátásbiztonság szempontjából különösen fontos az ACER és a MEKH közötti közvetlen, kétoldalú kapcsolattartás, eszmecsere és kooperáció.

Az ACER igazgatója részt vett egy budapesti konferencián, ahol a növekvő európai energiaárakról szólva elmondta, hogy az árak hirtelen ingadozásával még jó ideig számolhatunk. Az Európai Unió karbonsemlegességi céljairól, és ezek földgáz-felhasználásra, illetve atomenergiára gyakorolt hatásairól szóló kerekasztal-beszélgetésen a résztvevők egyetértettek abban, hogy a fenntarthatóság és az ellátásbiztonság mellett fontos a megfizethetőség is, ami a dekarbonizációs célok melletti társadalmi támogatottság garanciája.

Ságvári Pál, a MEKH elnökhelyettese a beszélgetésen hangsúlyozta, hogy az energiapiacokra több kihívás vár: folyamatban van az energiamix átalakulása, a rugalmas villamosenergia-hálózatok fejlesztése jelentős költségekkel jár, és a földgázpiacnak is alkalmazkodnia kell a kibocsátásmentesítési célokhoz.

A MEKH elnökhelyettese volt annak a megbeszélésnek is a házigazdája, amelyet budapesti látogatása során Christian Zinglersen a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) szakembereivel folytatott a hivatal székházában. A szakmai megbeszélésen a határkeresztező kapacitások voltak középpontban. Mint elhangzott, különösen fontos, hogy a szabályozó hatóságok és az ACER levonják a megfelelő következtetéseket a 2021. januári rendszerbomlási eseménnyel kapcsolatban. Ekkor egy üzemzavar során a dél-európai térség levált az európai együttműködő villamosenergia-rendszerről, ami komoly ellátásbiztonsági veszélyt jelentett. A felek megállapították, hogy jobb koordinációval elérhető, hogy a tagállamok arányosabban vegyék ki részüket az ilyen helyzetek kezelésében, valamint javítható a rendkívüli események elkerüléséhez elengedhetetlen rendszeradatok átláthatósága és hozzáférhetősége is.

Az ACER igazgatója a Pénzügyminisztérium képviselőivel közös megbeszélésén bemutatta az Ügynökség költségvetésével kapcsolatos aktuális kérdéseket és a szervezet erőforrásigényeit, illetve az energiaátmenetről és annak gazdasági és szakpolitikai hatásairól tárgyalt. A felek megvitatták az energetikai és a pénzügyi szakemberek közötti együttműködési lehetőségeket is.