Eszterházy Károly Katolikus Egyetem és a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara volt a házigazdája annak a konferenciának, melyen a Mátrában a szén kivezetésének fontosságáról beszéltek.

A konferencián röviden összefoglalta dr. Pajtók Gábor, hogy a térségben a Mátrai Erőmű esetében a környezetvédelem mellett a legfontosabb célkitűzés a munkahelyek megvédése a térségben.

A Mátrai Erőmű átalakításának legfontosabb szempontja igazságos átmenettel elérni az üvegház hatású gázok drasztikus csökkenését. – Mondta Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára előadásában. A Mátrai Erőmű az észak-keleti országrész legnagyobb energiatermelő egysége, ezért a térség ellátásbiztonsága tekintetében kulcsfontosságú.

Átalakítása kapcsán meghatározó szempont – Magyarország klímavédelmi törekvéseivel összhangban – a működés fenntartása mellett az előremutató jövő feltételeinek megteremtése. Az átalakítás 2020-ban indult és 9 évig, mely jelenleg hazánk egyik legnagyobb klímavédelmi programja. Célja az ellátásbiztonság fenntartása és az erőmű szén-dioxid-kibocsátásának 70 százalékos mérséklése és az erőműhöz kapcsolódó vállalkozások megőrzése.

Magyarország Kormánya stratégiai feladatának tartja a Mátrai Erőmű és régiójának fenntartható, igazságos átmenetére irányuló zöld jövőkép kialakítását.

   A kormány tervei szerint a létesítmény jelenleg széntüzelésre épülő technológiáját alapvetően gáztüzelésre állítanák át. Ezt napelemes és hulladékégetésből származó energiatermelő kapacitások kialakítása egészítené ki. Magyarországnak szüksége lesz olyan rugalmas kapacitásokra, amelyek ki tudják egyenlíteni a megújuló energiatermelést, ezért a gáztüzelés szerepe várhatóan a jövőben is megmarad valamilyen mértékben.

Az átmenet 2000 munkavállalót és az erőműhöz kapcsolódó közel1000 vállalkozást érint.

Kiemelt képünk: portfolio.hu